MENÜ

BarkBeacon: Modern Bir Fabl

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Haçiko Ajans(lar) : Mobilike

Pazarlama hedefi: Türkiye’de birçok sokak hayvanı var ancak yaşam koşulları iyi durumda değil ve yardıma muhtaçlar. Haçiko, hayvanları çaresizlikten ve ilgisizlikten koruma derneği, her gün insanların yanından geçen ancak sorunlarını dile getiremeyen, seslerini duyuramayan sokak köpekleri için farkındalık yaratmak istedi.

Kampanyanın amacı:  Sokak hayvanlarının düşüncelerini ve söylemek istediklerini insanlarla paylaşmalarına olanak sağlamak ve köpeklerin seslerini duyurmak

Hedef kitle: 16-55 yaş arası kadın ve erkek akıllı telefon kullanıcıları

Yaratıcı strateji: Sokak hayvanlarının seslerinin duyurulması amacıyla bir mobil - outdoor entegre projesi yapıldı ve iBeacon’ların yardımıyla BarkBeacon yaratıldı. BarkBeacon sokak hayvanlarının düşüncelerini ve söylemek istediklerini insanlarla paylaşmalarına olanak sağlamak ve köpeklerin seslerini duyurmak için tasarlandı.

Uygulama: Hayvanları ilgisizlik ve çaresizlikten korumayı amaçlayan HAÇİKO Derneği’nin desteğiyle 10 tane yardıma muhtaç sokak köpeği seçildi ve onlara üzerinde BarkBeacon olan özel tasmalar takıldı. Seçilen köpeklerin isimleri not edildi ve fotoğrafları çekildi. Beacon SDK’sını Milliyet mobil uygulamasına entegre ederek akıllı telefonlarında Milliyet’ uygulaması bulunan mobil kullanıcılar, arkadaş canlısı köpeklerin yanından geçtiği zaman “Hav Hav” metniyle push-notification aldılar. Kullanıcılar bu farklı uyarıya ilgisiz kalamazdı. Push uyarısını açan kullanıcılar Milliyet uygulaması içindeki görselde o anda yanından geçtikleri köpeğin resmi ve onun ağzından mesajını görme şansı yakaladılar. Çünkü her köpeğe farklı bir görsel yönlendirme tanımlanmıştı.

Sonuç: Köpeklerin sesleri, 1 ay içinde, sadece 10 BarkBeacon’la 200.000’den fazla insana duyuruldu. Bu insanlar tarafından yapılan sosyal paylaşımlar, Whatsapp paylaşımları 25.000 adeti buldu; tüm bunlar ve “earned media” sonucu çevrimiçi 2 milyondan fazla insana erişim sağlandı, ilgiye ve bir kap yemek veya suya muhtaç köpeklerin seslerinin duyurulması sağlandı. Sadece 10 adet beacon'la daha önce Türkiye'de yapılmış beacon'lı kampanyalardan %12 kat daha fazla başarı oranı yakalandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=pe42umlc1fg