MENÜ

Başka Ne Sever?

Kategori : Mobil Marka Destinasyon Siteleri ve Mobil Mikrositeler
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Manajans/JWT

Pazarlama hedefi: Ülker Çikolatalı Gofret severlerin ortak mutluluklarını keşfedecekleri bir platform oluşturmak. Gelecekte planlanan dev mutluluk platformunun temellerini atmak

Kampanyanın amacı: Tıpkı Ülker Çikolatalı Gofret gibi yüzleri gülümseten, iyi hissettiren ortak mutlulukları keşfetmek ve bu keşfe kullanıcıları hediye karşılığında değil, gönülden dahil ederek dev bir ortak mutluluk platformu oluşturmak.

Hedef kitle: Ülker Çikolatalı Gofret seven herkes

Yaratıcı strateji: Marka, yıllardır “Ülker Çikolatalı Gofret Sevmeyen Var Mı?” diye sordu. Peki Ülker Çikolatalı Gofret severlerin ortak mutlulukları nedir? Gofret sevmeyenin olmadığı bir dünyada, “Gofret severler başka neleri sever?” sorusuna yanıt arandı. Böylelikle, herkesin sevdiği şeyler baskanesever.com’da bir araya getirildi. Sevilen şeylerin sağa, çok da ilgi çekmeyen şeylerin ise sola çekilerek ilerlenebileceği bir site tasarlandı. Ayrıca, insanların kendi sevdiği şeyleri de ekleyip herkesle paylaşmalarını sağlandı. Ve tüm gofret severler ortak mutlulukların keşfine davet edildi.

Uygulama: Kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına hitap edilerek tüm mobil cihazlara uyumlu,  telefon ve tabletlerde sevdiklerini sağa, çok da bayılmadıklarını sola çekerek dahil olabilecekleri bir web sitesi hazırlandı. Kullanıcıların kendi sevdiği şeyleri ekleyip, paylaşabilmelerini sağlayacak bir taban oluşturuldu. İçerik eklerken de kullanım alışkanlıkları gözetilerek Google Görseller’den yazdıkları içerikle bağlantılı görseller sunuldu. Bunun yanı sıra, cihazlarından fotoğraf eklemeleri ve hazırlanan arka planlardan birini galeriden seçmeleri sağlandı. Tüm bunlar kullanıcı deneyimine en uygun şekilde, oldukça basit bir akışla sunuldu.  Kullanıcıların cihaz kullanım alışkanlıklarının yanı sıra, Ülker Çikolatalı Gofret’in marka özünün bir parçası olan “insanları mutlu edip mutlu olmak” vizyonu da dahil edildi.  Bu yüzden insanların ürettiği içeriklere beklemedikleri sürprizler yapıldı. Ayrıca, kullanıcılardan gelen içerikler kartpostal haline getirildi. Üniversite öğrencilerine direkt iletişim yapmak için kampüs alanlarındaki raketlerde, amerikan servislerinde ve fotokopi kağıtlarında yer alındı.

Sonuç: Aktif olarak yayında kaldığı 5 hafta boyunca (04.03 – 08.04.2015) “baskanesever.com” mobil cihazlardan 252.000 defa, masaüstü cihazlardan 168.000 defa ziyaret edildi. Ziyaretçiler hiçbir karşılık olmadan 19.000 içerik geliştirdi. Tüm içerikler ziyaretçiler tarafından toplam 8 milyon 400 bin defa oylandı. Kullanıcılara oluşturdukları içerikler üzerinden sürprizler yapıldı. Kullanıcılar, yapılan bu sürprizlerle ilgili sosyal medyada yüzlerce mutluluk dolu içerik paylaştı. Kampanya bitse de kullanıcıların ilgisi bitmedi ve kullanıcılar tarafından 1.933 yeni içerik daha oluşturuldu. Kampanya süresince kullanıcılar ortalama 2 dakika 30 saniye sitede vakit geçirdi. Kampanya bittikten sonra da bu rakam 3 dakikayı buldu. Kampanya dönemi sonrasındaki marka bilinirliği skorlarında bir önceki döneme göre %21 oranında anlamlı bir artış sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/EnJHKGSnmpM, http://baskanesever.com/