MENÜ

Batmayan Güneş Yeniden Sahnede!

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Türk Eğitim Vakfı Ajans(lar) : Happy People Project

Pazarlama hedefi : En ünlü miras bağışçısı Zeki Müren'in doğum günü üzerinden TEV'e, dolayısıyla eğitime verilen bu kıymetli desteği insanlara tekrar hatırlatarak geçtiğimiz seneye göre bağış artışı sağlamak

Reklamın hedefleri : Zeki Müren’in bu seneki doğum günü kutlamasının erişimlerini 2019 yılına göre %100 artırmak.

Hedef kitle: TEV’in bursiyerleri, takipçileri ve bağışçıları ana hedef kitle olsa da Zeki Müren bu ülkenin en değerli sanatçılarından biri, bu sebeple projeyi gerçekleştirirken büyük küçük demeden herkese ulaşmak istendi.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Zeki Müren’i sevenleriyle bir kere daha buluşturmak istendi. Bunun için Zeki Müren’in kendi sesini, söylemlerini, şarkılarını kullanarak Instagram’da interaktif bir proje gerçekleştirildi.

Instagram’ın story özelliğindeki toollar  yaratıcı bir kullanım alanı sağlıyordu. Soru cevap özelliği takipçilerin kolayca etkileşime geçebileceği, TEV gibi sadece bağışlarla ayakta kalan bir kuruma ekstra bir efor v. bütçe sarf ettirmeyecek özellikti. Projeyi duyurmak için ilk etapta sosyal medya kanallarımızda “Batmayan Güneş” yeniden sahnede paylaşımları yapıldı ve takipçilerden 6 Aralık’ta Instagram hesabında buluşulmak istendi. Öncesinde takipçilere Zeki Müren’e merak ettikleri soruları sormaları için bir story paylaşıldı.

Proje gününe öncesinden hazırlanıldı. Zeki Müren’in hayatı boyunca yaptığı röportajları TRT arşivinden incelendi ve gelebilecek olası soruları toplandı, bu soruların karşılığı olabilecek cevaplar ayrıldı, böylece gelen sorulara Zeki Müren kendisi cevap veriyor gibi görünebilecekti. İnsanlar, merak ettikleri soruları yönelttiler, cevap olarak arşivlerdeki röportajlardan kesilen cevapları paylaşarak Sanat Güneşi’nin kendi sesinden kendi cevaplarını yöneltilmiş oldu. Bu projeyi gerçekleştirirken  duyuru postları tüm sosyal medya hesaplarında paylaşıldı, fakat projenin ana mecrası Instagram kanalıydı.

İnteraktif Taktikler: Türk Eğitim Vakfı Sosyal Medya üzerinden Zeki Müren’in Doğum gününü hiç denenmemiş bir şekilde kutlayarak O'nun değerli anısını TEV için her zaman canlı olduğunu gösterdi. Zeki Müren hayattaymış gibi Sosyal Medya hesaplarından Zeki Müren’in doğum gününü gerçek sesiyle takipçilere ve anısına sahip çıkan kullanıcıların sordukları soruları cevaplandı

Link: 
https://youtu.be/nNaPKW2vsHU