MENÜ

Beklediğinize Değecek

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Digitouch Mobi Wan

Pazarlama hedefi: Turkcell.com.tr gelirinin büyük bölümü mobil cihaz satışından elde ettiği için, sürekli olarak "satış odaklı performans iletişimi" stratejileri geliştiriliyor. Kampanya ile banner ve adwords CTR'larının ve turkcell.com.tr'ye log in olan kişilerin arttırılması hedeflendi.

Kampanyanın amacı:  İletişime maruz kalan kişileri kampanya dönemi olan 1 hafta boyunca sitede tutmak, tekrar tekrar gelmesini sağlamak ve ziyaretçilerin siteye giriş yapmasını sağlamak

Hedef kitle: Turkcell abonesi olan, mobil cihaz ve aksesuvar almak isteyen tüm desktop ve mobil internet kullanıcıları

Yaratıcı strateji: Geri sayımın gücü! İnsanlar üzerinde geri sayımların dikkat çekici ve kaşıyıcı bir etkisi vardır; kim olursanız olun, sonunda %90 indirim varsa beklersiniz. Beklerken de öne geçmek için "log in" olun dense risk almaz; olursunuz. Arama motorlarında telefon arayan biriyseniz, %90 indirim mesajını görüp bir de ilk kez geri sayan reklam mesajı ile "indirime ... dakika kaldı" ibaresi sizi meraklandırır. Hem yaratıcı içerik (geri sayım) hem de medya stratejisinde (1 haftalık indirim listesi ve geri sayan mecra iletişimleri) işte tüm bu insani zaaflar kullanıldı.

Uygulama: Adwords kelime reklamları üzerinde, hedef kitlenin görmeye alışkın olmadığı geri sayım metni konumlandırıldı. Güçlü bir "indirim oranı" teklifinin bu süre sonunda açığa çıkacağını gören kitleler siteye gelerek, browser'ı açık şekilde beklemeye başladı. Sitede kampanya sonuna kadar olan 1 haftalık indirimleri görenler, tekrar bir iletişime gerek olmadan takip eden indirimleri de bekledi. Diğer günlerde de tekrar geldi.  

İki ayrı hedefi olan kampanya bütçesi ile tek bir güçlü medya planı oluşturuldu. Google ve medya ajansı ile işbirliği içerisinde "geri sayımlı adwords kelime reklamları" yayınlandı. CTR oranları ortalama cihaz satış iletişimlerinin çok üzerinde gerçekleşti.

Sonuç: 65.000 tekil ziyaretçi 113.000 ziyaret gerçekleştirdi. 25.000 tekil kişi turkcell.com.tr'ye log in oldu ve ortalama 4 dakika 53 saniye sitede kalış oranı yakalandı, Toplam 73.000 TL'Lik satış yapıldı. Bu satış tutarı da dikkate alındığında; birim log in maliyeti + birim trafik maliyeti hesaplandığımda kampanya ROI olarak, 3 hedefi birden tek bütçe ile sağladığı için aylık ortalamanın çok üzerinde bir ROI elde etti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://mobiwan.mobi/repo/Beklediginize-Degecek-Case-Study_20.01.16.mp4