MENÜ

Ben Varım Çatı İletişim

Kategori : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Carat VMLY&R Istanbul

Pazarlama hedefi : Kadınların hayatın her alanında var olduklarını ve Vodafone’un teknolojileriyle, sunduğu hizmetlerle, sponsorluk anlaşmalarıyla kadınları desteklediğini göstermek.
Reklamın hedefleri : Bu sene ise eşitlik konusunda mesajı daha büyük resimde ve direkt olarak iletmek, konuyla ilgili farkındalık yaratmak. Marka metriklerinde iletişim sonrası “Sosyal sorumluluk projelerini destekler” ve “Toplumda kadınların gelişimini destekler” imaj skorlarında artış yakalamak.
Hedef kitle: Tüm Türkiye’ye
Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Türkiye’de kadın futbolcuların asıl mücadele ettikleri unsurun rakip takım değil ‘’eşitsizlik’’ olduğu görüldü. Bu yüzden farkındalık yaratmak için filmde eşitsizliği rakamlarla, bu rakamları ise forma numaralarıyla anlatmak hedeflendi. İstatistikler forma numaraları ile eşleştirildi. Futbol dışı alandaki rakamlara da yer vererek futboldan alınan bakış açısı genel eşitsizlik alanlarına da yansıtıldı. Futboldaki eşitsizlik, sadece yeşil sahada yoktu. Futbolcu kelimesiyle yapılan GIF aramalarında çıkan kadın futbolcu oranı yalnızca %5’ti. Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı oyuncuları ile özel çekimler yaparak Instagram dinamiklerine özel #BenVarım futbol GIF’leri hazırlandı. Herkes eşitsizliğe karşı Ben Varım demek için GIF’leri kullanmaya davet edildi. BJK Vodafone Kadın Futbol Takımı ile bir belgesel hayata geçirildi. Kadın futbolunu odak noktaya alarak hayata geçirilen #BenVarım belgeseli hem YouTube hem de Vodafone TV üzerinden yayınlandı. Tüm zorluklara rağmen hayallerinin peşinden giderek çizdikleri başarı ve eşitlik hikayeleri anlatıldı.
İnteraktif Taktikler: Kadınlara ilham verecek kadın idollerini merkeze alan bir iletişim gerçekleştirildi. 360 bir planlama ile TV’de hem güçlü bir spot ve bant planlama hem de advertoriallar ile yayındayken açıkhavada billboard, clp, modyo kullanımlarının yanı sıra mecraya özel çalışılan kreatiflerle giantboardlarlda da yayındaydı. Basın’da hem 8 Mart’a özel ilanlaryla hem de advertoriallarla yer alındı.. Dijitalde ise güçlü bir yatırımın yanı sıra Facebook’ta Pitch-Play-Plunge yaklaşımıyla bir çok farklı kreatif formatı aynı anda kullanılarak hedef kitleyle daha derin bir bağ kurma şansı elde edildi. Pandemiyle birlikte tüketimi artan OTT ve podcast platformlarında doğal içerik projelerini PR desteği ile gerçekleştirildi. Gain’de ilk defa ilham veren kadın hikayelerinin anlatıldığı “benvarım” belgeselini yayınlandı. Bu belgeseli daha çok kişiye ulaştırmak için belgesel tanıtımını güçlü bir spot planlama ile TV’ye taşındı. Bunun yanında Nilay Örnek’in popüler podcasti Nasıl Olunur’da Beşiktaş Vodafone kadın futbol takımı oyuncularının ilham veren hikayelerini Storytel’de paylaşıldı.

Benvarım iletişimi için hedef kitlenin medya tüketim davranışlarını analiz ettikten sonra Türkiye'de dijital penetrasyonun artmasıyla iletişimi %100 mobil Facebook&Instagram üzerinden almaya karar verildi. Kadınların futboldaki varlığına ilişkin araştırmada Giphy ve Gif Stickers'daki verileri kontrol edildi.. Giphy'de 'futbol' kelimesi için 14.000'den fazla gif vardı, ancak kadın futbolcuların sayısı %5'ten azdı. %100 eşitlik için kadın futbolcuların GIF'leri oluşturuldu ve seyircilerin bunları maç öncesi ve sırasında kullanması sağlandı.


Link: https://youtu.be/Uk9oBoARnyo