MENÜ

Benim Manşetim

Kategori : Çapraz Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : OMD

Pazarlama hedefi: Türkiye’de cips pazarının %80’den fazlasına sahip en büyük şirketi Frito Lay, yeni Ruffles taraftar paketleri ile birlikte, Ruffles maç izleme etkinliğini sahiplenmek ve satış rakamlarını artırmayı hedefledi.

Kampanyanın amacı: Amaç taraftarların sesini duyurmak deneyimlerini ve hislerini paylaşabilecekleri bir “consumer engagement” platformu oluşturmak, 360 derecelik bir iletişim stratejisi geliştirmek idi. 

Hedef kitle: 15 - 34 yaş arası arası futbol ile ilgilenen ya da fanatiklik seviyesinde futbol bağımlısı olan kişilerdi. 

Yaratıcı strateji: Ruffles, hedef kitleyi barındıran futbol platformu oluşturabilecek bir proje yapılmasını istedi. Hedef 360 derecelik iletişim stratejisi ile online - offline entegrasyonu kullanarak kullanıcıya sıra dışı bir deneyim sunmaktı. 

Uygulama: Sosyal medya, TV ve gazete ayağını da kullanarak interaktif bir platform oluşturuldu. Proje kurgusu “Yarının manşetini sosyal medyadan sen at”idi. 360 derecelik projeler şu şekilde idi; offline da Süper derbi haftasından 3 gün önce iletişime başlandı. TV de ölçülen ve ölçülmeyen kanallarda erkek hedef kitle baz alınarak affinity ağırlıklı planlama yapıldı. Spor kanallarının yanında Kulüp TV kanalları ile anlaşıldı.

Lig TV’de de GS-FB için özel proje satın alması yapıldı. GS-FB süper derbi günü, Lig TV de hashtag duyurularına maç önünde Melih Gümüşbıçak ile yapılan advertorial ile hem taraf paketleri tanıtıldı hem de #bENimMansetim'e yönlendirme yapıldı. Maç anında da #bENimMansetim hastagli altbant ile duyurumlara devam edildi.

Online'da ise Twitter'da “ Ruffles taraftarların sesini duyuruyor! Büyük derbi günü #bENimMansetim hashtag ile en iyi tweeti sen at, Fotomaç’ın manşetini sen belirle kurgusu ile promoted trend satın alması yapıldı. 

Sonuç: Offline'da Aralık ayında (13-31 Aralık 2013) yaklaşık 2 haftalık bir yayınla ölçülen kanallarda hedef kitlenin 12 milyonu reklamı en az 1 kere gördü. Lig TV de 11 milyonluk teknik erişimin gücünden faydalanıldı..

Süper derbinin ertesi günü de Twitter dan  #bENimMansetim ile tweet atanların arasından seçilen tweet Fotomaç ve Takvim de sürmanşet olarak yayınlandı. 17 ve 22 Aralık'ta yapılan sürmanşet çalışmasının toplamında 600 bin kişiye ulaşıldı

Online'da mobil aplikasyonlar ve twitter.com da #bENimMansetim hashtagiyle toplamda:
-  Yaklaşık 15M trend gösterimi
-  Yaklaşık 85.000 promoted trend gösterimi  
-  30.000 kez trend mention
-  Yaklaşık 2.000 yeni takipçi 
-  @RufflesTurkiye hesabını mention eden kişilerin sayısı 30 kat arttı
-  Engagement oranı %7 arttı
-  30.000 tweet atıldı. 

Kampanya sonucunda toplam Ruffles satışları geçen sene aynı döneme göre %125 artış gösterdi. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://213.194.105.117/mixxawards2012/ruffles_benim_mansetim/index.html