MENÜ

Beşiktaş Efsane Kartallar

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Beko Ajans(lar) : Sesli Harfler

Pazarlama hedefi: Beko sponsorluğuyla, Beşiktaş’ın 1988’den beri süre gelen başarılarını ve takım-marka arasındaki güçlü bağı hatırlatarak, Beko’nun yeniden Beşiktaş sponsoru olmasını etkili bir şekilde duyurmak. Ürün ve marka için, özellikle hedef kitle arasında WOMM yaratmak. Markanın sadece ürün bazlı değil, duygusal bazda taraftarların yanında olduğunu göstermek. Lig sürelerince, tasarlanan oyunu taraftarlar için vazgeçilmez bir parça olarak konumlandırmak. Beşiktaş mazisinde Beşiktaş farkını ortaya koymak.

Kampanyanın amacı:  Düzenlenecek olan yarışma sayesinde hedef kitle ile daha yakından iletişim kurmak, taraftarla olan güven ilişkisini artırmak, Beko ve Beşiktaş arasında uzun yıllardır var olan bağı daha da güçlendirmek ve taraftarın desteğini, yapılan iletişim çalışması ile beraber artırmak.

Hedef kitle: Her yaş grubundan Beşiktaş taraftarları, 18-60 yaş arası erkek ve kadınlar.

Yaratıcı strateji: Strateji, Beko’nun uzun yıllardır Beşiktaş’ın ana sponsoru olması ve bu nedenle taraftar ile aralarında duygusal bir ilişki kurma iç görüsü üzerine kuruldu. İlk olarak çeşitli mecralardan 120 futbolcunun fotoğrafları toplandı. Tüm Türkiye karış karış dolaşılarak, birçoğu eski gazetelerden olan fotoğraflar bulundu ve taraftarların bireysel fotoğrafları da uygun ölçülerde HD hale getirildi. Özel koleksiyonlardan toplanan 33 Beko Beşiktaş forması bu sisteme eklendi ve futbolcularla birleştirildi. Böylece Türkiye’nin bir takıma ait en büyük dijital arşivi oluşturulmuş oldu.

Uygulama: Oyun içerisinde, kullanıcılara bir kullanıcı adı ve parola verilerek, onlar için özel bir alan tasarlandı. Bu alan içerisinde kullanıcılar ile hergün 3’er adet futbolcu kartı paylaşıldı. Bu işlemler yapılırken, kullanıcıların lig takvimini takip edebilmeleri için bilgi sistemi oluşturuldu. Spor ve haber sitelerinde haberler ve çeşitli mecralardaki bannerlar ve pageskin tasarımları ile taraftarlara proje duyuruldu. Aynı zamanda, kullanıcıların bütün dijital mecralardaki etkileşimlerini görebilecekleri bir sistem oluşturuldu. Böylelikle, Beşiktaş hakkında sosyal medya içerisinde konuşulan konuları taraftarın görme imkanı sağlandı. Düzenli olarak verilen kartlar ile birlikte, düzenli bir site trafiği yaratıldı. Aynı zamanda kullanıcıların birbirleri ile kart değişimi yaparak iletişime girmeleri, sistemde sürekli aidiyet göstermeleri ve böylece bir trafik yaratmaları sağlandı. Taraftarların birbirleri ile yarışabilmeleri için bir puanlama sistemi geliştirildi, bu puanlama sisteminde kazananlara ek olarak talep ettikleri ödüller gönderildi. Aynı oyun sistemine giriş yapanlar arasında çekiliş yapılarak şanslı kişilere Pasolig hediye edildi.

Sonuç: Toplam 13.185 Beşiktaş taraftarına ulaşıldı. Koleksiyonda 558.694 adet kart oldu. Toplam 3.070 ödül verildi. Temmuz 2014 – Haziran 2015 sürecinde toplam 73.347 içerik oluşturuldu. Tüm içerikler içerisinde Efsane Kartallar’ın Payı 12.484 (payı %17) oldu.

Şubat 2015 itibari ile oyuna olan organik trafik %15,71 arttı. Efsane Kartallar kampanyasından önceki 6 aylık sürece bakıldığında, Beko hakkında aylık olarak ortalama konuşulma (içerik) 3.600 adet civarında iken, Ocak ayından sonra bu sayının aylık ortalama 8.500’ çıktı. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://efsanekartallar.beko.com/, https://www.youtube.com/watch?v=gc0UwAmqaLA