MENÜ

Beyler Ben Gidiyorum

Kategori : Gerçek Zamanlı Etkileşim
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Denizbank Ajans(lar) : Plasenta

Pazarlama Hedefi: Türkiye’de sporu en çok sahiplenen banka olan DenizBank, sporu ve özellikle futbolu düzenli olarak iletişimlerine taşıyarak bu algıyı destekliyordu. Ana sponsorlarından olduğumuz Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ndeki tek temsilcimiz olduğundan, bütün maçları milli maç gibi izleniyordu. Bu nedenle bu yolculuğunda Beşiktaş’ı destekleyen samimi imaj çalışmalarıyla tüm futbol severleri kendimize çekmeyi ve spora önem veren banka algısı güçlendirilmek hedeflendi. 

Kampanyanın Amacı: Özellikle Türk takımlarının oynadığı Şampiyonlar Ligi maçlarından sonra sosyal medya oluşan masif konuşmaya organik olarak dahil olunmak istendi. Bu sayede de Denizbank'ın ¨spora destek veren marka¨ imajını desteklemeyi ve hakkında pozitif konuşma yaratılmak hedeflendi.

Yaratıcı Strateji: Şampiyonlar Ligi gibi önemli maçlarda neredeyse her marka Türk takımlarını destekleyen / tebrik eden paylaşımlar yapıyordu. Tüm bu içerik kalabalığının arasından sıyrılacak bir içeriğe ihtiyaç vardı. Bu nedenle, sosyal medyanın dilinden konuşan, ¨meme¨ dinamiğinde ve ürün anlatmayan bir içerik hazırlanıp dikkat çekmek ve konuşma yaratmaya karar verildi. İçerik Twitter’dan medya desteksiz, Instagram ve Facebook’ta ise toplam 1000 TL’lik bir harcama paylaşıldı.

Uygulama: Gruptan çıkışına kesin gözüyle bakılan Beşiktaş’ı tebrik için video önceden hazırlandı ve maç biter bitmez postu; Twitter, Instagram ve Facebook'ta girildi. Bu bir dijital içerik olduğundan, sosyal medyanın mekaniklerine uygun bir video olmalıydı. “Gruptan çıkma” konusu, WhatsApp grupları üzerinden işlenilerek, Beşiktaş’ın gruptan çıkışını resmeden kısa ve komik bir video hazırlandı. Bir telefon ekranındaki WhatsApp arayüzünü kullanan videoda, Beşiktaş, Leipzig, Monaco ve Porto'dan oluşan ¨G Grubu¨ adlı bir WhatsApp grubunun konuşmaları görülüyor. Video Beşiktaş'ın attığı ¨beyler ben gidiyorum¨ mesajıyla başlıyor. Ardından diğer grup üyelerinin kendi dillerinde ¨hoşçakal¨ mesajları geliyor ve ¨Beşiktaş gruptan çıktı¨ WhatsApp bildirimiyle video bitiyor.

Sonuç: İçerik, paylaşıldığı andan itibaren inanılmaz ilgi gördü ve dakikalar içinde binlerce insana organik olarak yayıldı. Sıfır medya harcaması yapılan Twitter’da en büyük başarı elde edildi; post saatler içinde 14.043 RT, 28.658 Fav ve 350 Reply aldı. Önce organik başlayıp, daha sonra toplam 1000 TL’lik minimal bir medya harcaması yapılan Facebook ve Instagram’da ise sırasıyla, 20.644 Reaction, 3.594 Share, 759 Yorum ve 20.051 İzlenme, 4.087 Beğeni, 246 yorum elde edildi. Facebook'taki ortalama (507) etkileşimin %4830'una, Instagram'da ise ortalama (449) etkileşimin %865'ine ulaşıldı. Facebook’taki toplam erişim %80i organik, %20’si paid, toplam etkileşimi ise %75’i organik, %25’i paid’den geldi. İkinci günün sonunda içerik o kadar beğenildi ve paylaşıldı ki, yüzlerce insan videoyu indirip kendi hesaplarından paylaştı; bu hesapların arasında Fazıl Say, Hürriyet Haber, İnci Caps, Ersin Düzen, İbrahim Akçelik gibi yüksek takipçili hesaplar da yer aldı. Normal şartlarda tüm banka postlarının altı şikayet doluyor olsa da bu paylaşımın altında sadece pozitif yorumlar (%96) vardı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5q7WVONHfLE