MENÜ

Bir Bomonti Macerası

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Anadolu Efes Ajans(lar) : Magiclick

Pazarlama hedefi: %100 malttan gelen benzersiz tadı, gelenekleri, tarihi ve Türkiye’nin ilk birası olmasıyla rakiplerinden farklılaşan Bomonti, sahip olduğu değerleri 1890’dan bugüne taşımayı başarmış bir marka.  Tanımlanan hedef kitlede öncelikle marka bilinirliği ve pozitif algı yaratacak, onlarla duygusal bağ kuracak bir iletişim oluşturmak ve bunu yaparken de samimi, kendine güvenli ve kolay anlaşılır bir dil kullanmak amaçlandı.

Kampanya amacı: Dijital mecradaki hedef ise; marka lansmanı ve temaya paralel, dijital mecrada ses getirecek bir proje yaratmaktı.

Hedef kitle: Her şeyin en iyisini, en yenisini değil kendine göre olanı seçen, kendisini seçimleriyle ifade eden, ayrışmaktan hoşlanan ama uç olmayan, sosyal kadın ve erkekler

Yaratıcı strateji: Bu doğrultuda marka stratejisi “Retro” teması üzerine kuruldu.

Uygulama: Klasik bir mantık oyunu olan Bir Bomonti Macerası, eldeki sınırlı veriyle doğru sonuca ulaşma kurgusuna dayalı bulmacalardan oluşan bir uygulama olarak hayata geçti. Keyifli hikâyelerin eşlik ettiği 20 bulmacadan oluşan ve BirBomontiMacerası.com adresinden erişilen uygulamada kullanıcılar ilk olarak, Facebook hesapları ile giriş yaptılar. Ardından kendilerini bazen internet çağına, bazen Cumhuriyet öncesi dönemlere götüren ve her biri bir gizemle son bulan hikâyeleri okuyarak, hazırlanılan ipuçları yardımıyla bulmacaları çözmeye çalıştılar.

“Dava” olarak isimlendirilen bulmacaları çözüme ulaştırmada kolaylık sağlaması açısından her biri için özel tablolar hazırlandı. Böylece kullanıcılar, ellerindeki ipuçları doğrultusunda bu tablolar üzerinde işaretlemeler yapıp sahip oldukları bilgileri rahatlıkla takip edebildiler. Ellerindeki ipuçlarını yeterli bulmayanlar ise, arkadaş daveti ile ek bonus ipuçları kazandılar.

Bir Bomonti Macerası’nın kullanıcıda ilgi ve merak uyandırmasında davalar kadar; her bir hikâyenin geçtiği dönemi, mekânı ve barındırdığı karakterleri anlatan interaktif illüstrasyonlar da etkili oldu. Kullanıcılar, kendilerine verilen ipuçlarını, listelenmiş şekilde görebildikleri illüstrasyonların üzerlerine tıklayarak da görebildiler.

6 haftalık ödüllü dönem süresince her hafta 3 dava yayına alındı. Ödüllü dönem sonunda ise, her davanın en hızlı çözenleri küçük ödüller kazanırken, toplamda en yüksek puanı kazanmayı başaranlar büyük ödül kazandılar.

Sonuç: Bir Bomonti Macerası, zamanın etkisinden bağımsız kalarak kendi beğenilerini, tatlarını bulmayı seven “sofistike” tabir edilebilecek, eğitimli ve entelektüel yanı güçlü bir hedef kitleye özel olarak tasarlandı. Markanın ruhunu ve “retro” imajını etkili şekilde anlatan uygulama, online mecrada oldukça beğenildi. 27.000’in üzerinde kişinin katıldığı ve her bir oyuncunun ortalama 5.23 kez ziyaret ettiği oyuna toplam giriş sayısı 141.230’a ulaştı. Kampanya boyunca Facebook üzerinden 214.275 davet yollanarak yüksek bir viral dağılım oranı yakalandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://www.magiclick.com/awards/mixxawards/2013/bir-bomonti-macerasi.html