MENÜ

Bir Gölü Kurtarmak

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Reckitt Benckiser Ajans(lar) : Havas İstanbul

Pazarlama Hedefi: “Yarının Suyu” iletişimiyle ulaşılan bilinirlik hedefinden sonra aksiyon alınmasını sağlamak.
Reklamın Hedefleri: Su kampanyasının 2 senedir süregelen bir parçası olarak insanlara, kurumuş göllerin görüntüleri gösteriliyordu. Bu sefer umutları yeşertmek için tüketiciler ve devlet ile birlikte büyük bir gölün hayata döndürülmesi karar verildi: Kars’ta bulunan, göçmen kuşların dinlenme noktası olan fakat 2 senedir kurumuş halde bulunan Kuyucuk Gölü…
Hedef Kitle: Bulaşıkları sudan geçirsin ya da geçirmesin; Türkiye’nin su fakiri olmasını istemeyen, bu konuda endişesi olan, çocukların ve dünyanın geleceğini düşünen herkes.
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Önce Taner Ölmez’le Kuyucuk’ta bir reklam çekildi. “Suyun Sonu Görünüyor” denildi ve durum gösterildi. Hemen ardından 14 Şubat’ta Mucize Doktor dizisiyle entegrasyon gerçekleştirilerek gölün, yerel halk için önemi vurgulandı. Gerçek bir Kuyucuklu olan Cengiz Amca dizide oynatıldı. Cengiz Amca, göle olan hasretini dile getirdi. Diziyle eş zamanlı olarak FoxPlay app’iyle birlikte second screen uygulaması başlatıldı. İzleyiciler, Mucize Doktor’da belirlenen wording’leri duydukları uygulamaya özel olarak yerleştirilen damla ikonuna dokundu. Reklamveren tarafından da onlar adına Kuyucuk Gölü’nü kurtarmak adına bağış yapıldı. Gölü kurtarmak için bir seferberlik daha başlatıldı. Yarının Suyu’na ait Instagram hesabını takip eden her kişi için 1 TL bağışta bulunuldu. Kullanıcılar işin içine katılarak, gölü kurtaracak finansman ve motivasyon sağlandı. Tarım & Orman Bakanlığı, Kars Valiliği ve Kuzey Doğa Derneği ile bir araya gelinerek Kuyucuk Gölü’ne can suyu getirilmesi için gerekli hazırlıklar yapıldı. Köy halkına müjdeyi vermek için kuşların sesinden oluşan 24 saatlik bir kayıt hazırlandı. Köyde 1 gün boyunca çalındı. Ve nihayet Kuyucuk Gölü’ne can suyu getirilmesi sağlandı.
Uygulama: Kampanya ile hem geleneksel hem de dijital mecralar eş zamanlı olarak kullanılarak Kuyucuk Gölü’ndeki durum tüm Türkiye’ye duyuruldu. Pası televizyon ekranlarından alan ancak bağış mekanizması tamamen dijital platformlar üzerine kurulan kampanya ile insanlar harekete geçirildi.
Link: https://youtu.be/z0ziD9qS6gw