MENÜ

Birgün Değil Hergün Önce Kadın

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Plasenta Y&R Reklamevi

Pazarlama hedefi: Vodafone’un kadınları destekleyen Önce Kadın Platformu’nun farkındalığını arttırarak, kadınların ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmelerini önemser ve destekler algısını yükseltmek.

Kampanyanın amacı: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Vodafone’un Önce Kadın programını dahilinde Vodafone’un kadınları ekonomiye kazandırmak için yaptığı çalışmaları duyurmak.

Hedef kitle: Kadınların toplumda daha fazla değer görmesi gerektiğine inanan 18 – 65 yaş arası ev kadınları

Yaratıcı strateji: Vodafone olarak Önce Kadın programı ile 650,000’den fazla kadının hayatına dokunuldu ve her gün yeni bir kadının hayatına dokunarak fark yaratmaya devam ediliyor, kadınları sadece bir gün değil her gün hatırlıyor ve destekleniyor. Buradan yola çıkışla 8 Mart’ta stratejiyi kadınların yılda sadece bir gün değil her gün hatırlanması gerektiğini anlatılması üzerine kuruldu. “Vodafone’un Önce Kadın Programı’na dahil olarak hayatını/hayatı değiştiren kadınların hikayelerini” paylaşmaya ve Önce Kadın Programı’nı sosyal medyada bir harekete dönüşmesine karar verildi.

Uygulama: Sosyal medya ünlülerini de destekleriyle harekete dahil ederek, iletişimin gücü artırıldı. Böylece harekete kadınlara hitap eden diğer markalar da katılarak destek verdi ve bir sosyal sorumluluk projesi olan #1GünDeğilHerGün Önce Kadın hareketi amacına uygun şekilde marka bağımsız bir şekilde sahiplenilmeye ve büyümeye devam etti. Kampanyanın devamında sene içerisinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” için sesimizi duyurmak adına bir mikrosite oluşturuldu, bu mikrosite’ye Twitter’Ia giriş yapan kullanıcılar bir günlüğüne Twitter hesaplarını bağışladılar ve onların adına 4 tweet atıldı.

Sonuç: Harekete farklı marka ve kuruluşlar da destek verdi. 8 milyona yakın organik erişim, 50 bine yakın etkileşim, 5 milyona yakın video izlenme sayısı alındı, %97 oranında pozitif konuşma gerçekleşti. GFK Consumer Brand Tracking araştırmasına göre “Vodafone Önce Kadın” programının bilinirliği 2016 Q1 (Nisan, Mayıs, Haziran) döneminde, bir önceki 2015-Q4 (Ocak, Şubat, Mart) dönemine göre toplam %4 artmıştır.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/WDTDZWZnu1I