MENÜ

Biyokimlik- Alayım O Parmağı M

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Türkiye İş Bankası Ajans(lar) : Carat Medina Turgul Ddb

Pazarlama hedefi: İş Bankası 2010 yılında bankacılık konusunda heyecan yaratacak bir yeniliğe imza atarak Bankamatik’lerden şifresiz ve güvenli işlem yapabilme olanağı sunan“Biyokimlik” yani Parmak Damar Tanıma Sistemi uygulamasını hayata geçirdi. Sistem su şekilde işliyor: Müşteri, Bankamatik’e gidip kartını sokuyor ve şifre yazmak yerine parmağını Biyokimlik tarayıcısından geçirerek tüm bankacılık işlemlerini şifresiz olarak yapabiliyor. Müşterinin bunu yapabilmesi içinse, öncelikle bir İş Bankası şubesine gidip “Parmak Damar Haritasını” Biokimlik şifresi olarak tanımlatması gerekiyor. 2010 yılında sadece sınırlı sayıda Bankamatik’te bulunan Biokimlik uygulaması 2011 yılına geldiğimizde 3000’i aşkın Bankamatik’ten ulaşılabilir hale geldi. İş Bankası, artan Biokimlikli Bankamatik sayısı ile paralel olarak daha fazla müşterinin şubelere gelerek Biokimlik tanımlaması yapmalarını istiyordu.

Kampanya amacı: Bankacılık işlemleri için şubeleri tercih eden hedef kitleyi, Bankamatik’lere yönlendirerek bankacılık işlemlerini şifresiz olarak güvenle yapabileceklerini anlatmak istiyorduk. Onları parmaklarından tanıdığımız algısını güçlü bir şekilde yaratarak, Biokimlik tanımlaması için şubelere başvuran kişi sayısında artış yaratmak ana amacımızdı.

Hedef kitle: Bankamatik kartı olan ama henüz “Biokimlik” tanımlaması yapmamış İş Bankası müşterileri

Yaratıcı strateji: Biokimlik teknolojisiyle birlikte müşterilerimizi parmaklarından tanıdığımızı farklı mecralarda şaşırtıcı bir şekilde görselleştirdik. Filmlerde program sunucularını, ilanlarda haberlere konu olmuş köylü dedeyi parmağından tanıyan Memet Ali Alabora, internette yaratıcı fikrimizi bir adım öteye taşıyarak site ziyaretçilerini parmaklarından tanıdı. Kendi isimlerini Memet Ali Alabora’nın ağzından duyan ziyaretçiler bu basit ama etkiletici kurguyla hem şaşırdı, hem de Biyokimlik teknolojisine ilişkin farkındalık kazandı.

Uygulama: Biokimlik’li Bankamatikler için hazırladığımız reklam kampanyasında marka sözcümüz Memet Ali Alabora hiç beklenmedik yerlerden çıkarak insanları parmaklarından tanıdı. Memet Ali Alabora yalnızca televizyonda değil açık havada, gazetede ve radyoda da insanları parmaklarından tanımaya devam etti. Ve tabii internette de. Gittigidiyor, MyNet, İzlesene.com gibi üyelik sistemi olan sitelere özel hazırladığımız interaktif bannerlar’da, siteye login olarak giriş yapan kullanıcılar sayfada gezerken, Memet Ali Alabora birden cursor’larının imleç parmağını yakaladı. Login olan kullanıcıyı imleç parmağından tanıyarak kendisine ismi ile hitap etti. “Şaşırmayın biz müşterilerimizi parmağından tanırız” mesajı ile devam eden Memet Ali Alabora Biokimlik iletişimimizin internet mecrasında da beklenmedik bir yerden çıkarak hedef kitlemizi şaşırtmaya devam etti. Banner’lar 100’lerce farklı isim için çekilen 100’lerce farklı videoyla hazırlandı. Memet Ali Alabora kampanya boyunca login olarak siteye giren ziyaretçileri imleç parmaklarından tanıdı. Biokimlik uygulamasıyla ilgili detaylı bilgi ve şubelerden yapılan tanımlama için tüketicileri ilgili web sitesine yönlendirdi.

Sonuç: Banner kampanyasının sonucunda Gittigidiyor sitesinde bannerları 44.000 kişi gördü. Oldukça popüler olan video paylaşım sitesi İzlesene.com’da ise hedeflenen 383.000 kişiye ulaşıldı. Tüm iletişim kampanyamız sonucunda başlangıçtan kampanya tarihine kadar olan dönem (01.06.2010-13.10.2011) ile kampanya başladıktan sonraki dönemde (14.10.2011 - 31.12.2011 dönemi) Biokimlik tanımlaması yapan müşteri sayısında aylık ortalama artış yaklaşık % 115 olarak gerçekleşti. 2011’in 4. yarısına geldiğimizde, İş Bankası’nın teknolojik ve innovatif algısı %13.8’den %14.4’e yükselerek 0.6 puanlık bir artış gösterdi. İletişim kampanyasının da desteğiyle İş Bankası rakipleri arasından “Öncü ve yenilikleri getiren” banka olarak ilk sıraya yerleşti. Bu hem ana kampanyanın hem de mecra özelinde yapılan iletişimin başarılı olduğunun diğer bir göstergesi oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://vimeo.com/34361983