MENÜ

BonusFlaş Lansman

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Cereyan Medya Digitouch

Pazarlama hedefi: Sadece kredi kartlarına özel bir uygulama geliştiren Garanti Bankası, uygulamanın lansmanını 12 Kasım 2015 tarihinde yaptı. BonusFlaş ile tüm Garanti Bankası kart sahipleri, cep telefonlarından işlemlerini tek dokunuşla ve daha hızlı yapacakları şekilde bir aplikasyona sahip oldu. Bonus Card, inovatif pazarlama hedeflerine paralel olarak, Garanti kartlarıyla ilgili pek çok işlemde kontrolü kart sahibine veren bir ürün çıkardı. Pazarlama hedefi bu yeni ürünü tanıtmaktı.

Kampanyanın amacı:  Garanti Bankası’nın ilk kredi kartı uygulaması olan BonusFlaş’ın hedefi, içeriğindeki özellikleri eğlenceli videolar ile kullanıcılara anlatmak, uygulamayı tanıtmak ve maksimum indirme sağlamaktı.

Hedef kitle: Garanti Bankası kredi kartı sahipleri başta olmak üzere yeni müşteriler, 20 yaş üzeri ABC1 ses grubuna ait akıllı telefon sahipleri, yenilikleri takip eden kullanıcılar

Yaratıcı strateji: BonusFlaş kampanyasında, kullanıcılar üzerinde ilgi uyandırmak adına daha önce yapılmamış projeler üzerine yoğunlaşıldı. Tüketici içgörüleri yansıtılarak, ürün özellikleri, farklı hikayelerle anlatılacak şekilde hazırlandı.

BonusFlaş lansman kampanyası çerçevesinde 360 derece medya planlaması yapıldı. Lansman dönemindeki ilk hedef uygulamaya ilgi çekmek ve indirmeye yönlendirmekti.

360 derece tüm mecralar kullanılarak TV, Radyo ve Web yayınlarında Shazam ile uygulama indirme kolaylığı sağlanarak second screen kullanım da gerçekleşmiş oldu.

Erişimi arttırmak adına konvansiyonel mecralarda yüksek erişim ve frekanslarda yayın yapıldı.

Uygulama: Reklam için 5 farklı tanıtım videosu hazırlandı. Her bir video Shazam ile entegre edilerek, farklı kanallardan yayıldı. TV ve dijital platformlardan paylaşılan videolar, uygulamayı indirme kolaylığı sağlanarak second screen kullanım gerçekleşmiş oldu.

Kampanya kurgusu ve hedef kitle gereği yenilikçi, teknolojiye yatkın ve öncelikli olarak Garanti Bankası kredi kartı müşterileri ön planda tutularak, mobil ve basılı mecralar hariç her mecrada BonusFlaş’ın Shazam’lanabilir olması önemsendi.

Günlük olarak Shazam, TV planı ve indirilme rakamları eşleştirilerek planlamaya anlık müdahaleler ile en etkin mecralara ve spot versiyonlarına ağırlık verildi.

Dijital mecra özelindeki yayınlar ile offline yayınların eş zamanlı olarak başlaması hedefi ile kullanıcılarda maksimum bilinirlik ve erişim sağlamak amaçlandı.

Tüm mecralarda konvansiyonel kullanımların dışında, BonusFlaş’ı farklılaştıracak kullanımlar planlanarak, kampanya süresince online+offline entegre çalışmalar aktif tutuldu.

Erişimi yüksek mobil uygulamalarda, BonusFlaş isminden yola çıkarak, Android cihazların ortam ışığı sensörleri için yeni bir SDK hedefleme teknolojisi geliştirildi. Bu sayede loş ortamlarda bulunan kullanıcılar hedeflenerek, rich media banner kullanımı gösterildi.

Listelist.com sitesi, kullanıcıların karşısına siyah fonda açılarak content mecraları özelinde ilk defa tam sayfa etkileşimli Rich Media sponsorlu içerik çalışması gerçekleşti.

Sonuç: Üç haftalık lansman sürecinde toplamda 82.027 kez BonusFlaş spotu shazamlandı. Download rakamlarında gözlemlenen artışlar sonucu, AppStore’ da tüm uygulamalarda 3. Sırada, finans uygulamaları arasında 1. Sırada, Google Play’ de ise ilk 10’ da yer aldı. Mobil ve web mecraları özelinde media first kullanımlar gerçekleştirilerek, kullanıcı ile etkileşim arttırıldı.

Kampanya stratejisi olarak 1 yılın sonunda hedeflenen download rakamına, lansmanın 2. ayının sonunda ulaşıldı. Sadece 20 gün içerisinde 400 binden fazla kullanıcı tarafından indirildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xyilKyISon0, https://www.youtube.com/watch?v=XwTh_Wyhxy4&feature=youtu.be