MENÜ

Bu İşte Birlikteyiz

Kategori : Marka Reklamları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Carat VMLY&R Istanbul

Pazarlama hedefi : Satış amacı gütmeyen kampanyayla bu dönemde işletmelere destek olmak ve “toplumun dijitalleşmesini destekler”, “kapsayıcı bir markadır”, “insanları destekler” imaj skorlarının artırılması hedeflendi.

Reklamın hedefleri : Pandemi döneminden en olumsuz etkilenenler işini kaybedenler oldu. İşsizlikle mücadele eden birçok insan, temel ihtiyaçları dışında gördükleri harcamaları kısmak zorunda kaldı. Bunlar arasında internet de vardı. Ancak, pandemi nedeniyle internet de bir temel ihtiyaç konumuna geldi. İnsanlar artık sevdiklerini görmenin, alışveriş yapmanın ötesinde; iş arama, işe başvurma, görüşmelere katılmayı da yine dijital kanallar üzerinden gerçekleştirmek durumundaydı. Bu durumda işsizlik nedeniyle internetten vazgeçen birinin iş bulması daha da zorlaşıyordu. Döngüyü kırmak için Vodafone, ‘Bu İşte Birlikteyiz Platformu’nu yarattı. Eğitimler, iş fırsatları ve uygun internet faydası ile işsiz kalmış insanların yanında olmakı, hayatlarını bir nebze kolaylaştırmak amaçladı. Proje kapsamında satış hedefi yoktu.

Hedef kitle: Pandemi döneminde işini kaybetmiş, iş arayışı devam eden herkes.

Yaratıcı strateji: Yardıma ihtiyacı olsa da güçlü duran aileyi resmetmek ve hikayeyi onların sağlam duruşu üzerinden anlatmak hedeflendi.

Projenin zamanlaması Ramazan’a denk geliyordu. Bu, yeni marka konumlandırması “Teknoloji ve insan bir araya gelince her şey mümkün”ü de destekleyecek önemli bir unsurdu. Ramazan’da birliktelik ve yardımlaşma duygusuyla ilerlendi 

Ana karakter Aras Bulut İynemli ile reklam filmi çekildi. İletişim dijitale ve açık havaya da taşındı. Dijital mecralarda ise eğitimler, tarife ve ‘Bu İşte Birlikteyiz Platformu’nu anlatan ayrı kreatifler hazırlandı; eğitimler UNDP ve Habitat iş birliğinde iş arayanlara özel kendilerini geliştirebilecekleri şekilde tasarlandı ve platformda konumlandırıldı. İş arayanların en çok girdiği internet siteleri olan LinkedIn ve kariyer.net’te de platformu anlatılan içerikler paylaşıldı. 

 

İnteraktif Taktikler: Dijital tarafta farkındalık yaratmak adına YouTube'da 30'' yayın içi kopya ve 6'' bumper kopyası; FB/IG'da içerik akışı ve hikayelerde 15'' ve 6'' kopyalar ve LinkedIn'de ise 30'' kopya kullanıldı. 

Farkındalığı en yüksek seviyeye taşımak için 15" ve 30" kopyalarla programatik evrende de yer alındı. FB/IG tarafında işsiz olanlar, çevrimiçi eğitimlere ilgili duyanlar gibi kitlelere giderken YouTube ve programatik evrende ise iş arama ve teknik eğitimlerle ilgili kelimeleri aratan, ilgili platformlarda gezinmiş ve mezun olmuş kişiler hedeflendi. 

FB/IG'da tarife detayına, eğitim platformuna ve iş arama platformuna özel hazırlanmış tekli sabit görseller ve döngü reklamları ile kullanıcıların karşısına çıkıldı. 

LinkedIn'de aktif olarak iş arayan kişilere kampanyanın detaylarını içeren ve onların yanında olduğu belirtildiği kişiselleştirilmiş InMail gönderimi yapıldı. Kariyer.net'te iş arayan kişilerin karşısına tanıtıcı reklam formatıyla çıkıldı. İş arama ile ilgili en çok aratılan kelimeleri dahil edildiği Google arama reklamları sayesinde kullanıcıları web siteye yönlendirilerek tüm faydalar hakkında bilgilendirildi.

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=gznBL-jKmLo