MENÜ

Bu Mama Benden

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vakko Ajans(lar) : C-Section Plasenta Kroppa

Pazarlama Hedefi: Vodafone Türkiye Vakfı’nın ve yaptıgı sosyal sorumluluk projelerinin bilinirliğini artırmak. Yapılacak iletişimin de sosyal medyada Vodafone ile ilgili pozitif konuşma yaratmasını sağlamak.

Kampanyanın Amacı: Kullanıcıların Vodafone’dan bağımsız bir şekilde sokak hayvanlarına yardım etmek istedikleri zaman #BuMamaBenden hashtag’ini kullanmaları.

Hedef Kitle: Sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen, sosyal medya kullanıcısı tüm insanlar.

Yaratıcı Strateji: Vodafone Türkiye Vakfı’nın “Yarını Kodlayanlar” Çocukları ile bir araya gelindi ve sosyal medyada gündem yaratan, en çok konuşulan konularından biri olan sokak hayvanlarının beslenmesine nasıl destek olunabileceği konusunda çalışmaya başlandı. Ve çocukların yazdığı kod sayesinde, #bumamabenden hashtagi ile atılan her tweet ile açılıp kapanan bir kapak mekanizması ile önündeki kaba mama düşüren bir mama makinesi tasarlandı. Böylece insanlar, hem yerlerinden kalkmadan sokak hayvanlarına yardım edebileceklerdi, hem de diğer insanları da buna teşvik edip paylaşabileceklerdi. Üstelik bunu bugüne kadar hiç yapamadıkları kadar kolay bir biçimde yapacaklardı.

Uygulama: Ülke genelinde 5 sehirde 11 farklı Vodafone Mağazası’nın önüne “Tweet ile Çalışan Mama Kabı” yerleştirildi. Kullanıcılar #BuMamaBenden hashtag’iyle tweet attıklarında bu makinalardaki mamayı kaba düşürmek için sıraya giriyor, mama her bittiğinde otomatik olarak ardından gelen tweet ile tekrardan doluyordu. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla da kullanıcılar mama kaplarının bulunduğu lokasyonlarda gelişmeleri takip edebildiler.

Sonuç: Yarını Kodlayanlar” Çocuklar’ın yazdıgı kod sayesinde, #bumamabenden hashtag’i ile atılan her tweet ile kaba mama düşüren bir mama makinesinin tasarlandığı kampanya kapsamında; #bumamabenden hashtag’i ile ayda 394.304 tweet atıldı. Toplamda ise 2 ay içerisinde 460,000’den fazla tweet atıldı. Hashtag, ilk gün organik olarak 23,890 tweet ile kampanyanın ilk günü (21 Kasım) Trending Topic’te birinciliğe çıktı. 300’e yakın ünlü ve sosyal medya fenomeni kampanyaya destek verdi. Projeye tweet atarak katılan tekil kişi sayısı 252.114’e ulaşırken, yaklaşık 30 milyon görüntülenme organik olarak elde edildi. Vodafone’un sosyal medyadaki aylık pozitif konuşulma oranı %47 oldu. Kampanya günü ulaşılan pozitif konuşma oranı %77 ile telekomunikasyon sektörü için rekor denilecek bir seviyeye ulaştı. Tamamen organik olarak yayılan bu kampanya Twitter Türkiye’nin tüm zamanlarda en çok tweet alan markalı kampanyası olarak tarihe geçti. Bugun itibariyle hala günde ortalama 1000 tweet #bumamabenden hashtag’i ile atılarak, sokak hayvanlarını beslenmeye devam ediliyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/313782533/856b9a9c17