MENÜ

Buradaengellendim.com

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Ajans(lar) : 8Bitiz

Pazarlama hedefi: 2005 yılından itibaren Türkiye'de yasayan tüm engellilerin hayatını daha yaşanır kılmak ve günlük zorluklarını en aza indirgemek üzere girişilen düzenlenmelere rağmen halen mimari koşullardan kaynaklanan engellenmeler devam ediyor. Bu proje ile engellilerin günlük hayatlarındaki zorlukların belirginleştirilmesi, daha görünür kılmayı ve farkındalığın artması hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Engelli bölgelerin belirlenmesi ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından iyileştirilme yapılmasının sağlaması ve bunun ötesinde bundan sonra mimari engellerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesi ve yeni engellerin ortaya çıkmasının önlenmesi bilincini yaratmak.

Hedef kitle: Engelliler ve onların yakınlarındaki aileleri

Yaratıcı strateji: Türkiye genelinde bu konuya duyarlı herkesin katılımı ile çekilen fotoğrafın yüklenmesiyle bir veri bankası oluşturulan bir platform oluşturuldu.

Uygulama: Fotoğrafların yüklenmesi esnasında haritadan yerlerinin işaretlenmesiyle sorunlu bölgelerin bariz olarak ortaya çıktığı bir sistem oluşturuldu. Proje kullanıcıları hem sorunlu bölgeleri deşifre edebiliyor hem de konuyla ilgili yorumda bulunarak gelecekte ortaya çıkabilecek engellere karşı uyarılarda bulunabiliyor. Bu sayede nelerin engel olduğuna dair bir toplumsal bilinç oluşturuluyor.

Sonuç: Tüm belediye ve tüzel kişilerin siteyi takip ederek kendilerini ilgilendiren bölgelerdeki sorunları çözmek için farkındalığı yaratma ve işleyişi bu şekilde başlatarak engelliler için hayatı kolaylaştırma hedefine ulaşılmış ve iyileştirme çalışmalarına başlandı. Türkiye'nin pek çok bölgesinden belediyeler siteyi takipleri altına aldıklarını ve kendi bölgelerindeki düzenlemelerin ivedi bir şekilde başlatılacağını beyan etti. En son aşama olarak özellikle engelli yakını olmaksızın tüm halkın katılımı ile sorunlu gördükleri bölgeleri cep telefonlarıyla siteye Google Map entegrasyonuyla yüklemelerini sağlayacak olan mobil uygulamaların uyarlanması. Bu da Ocak ayı sonunda hayata geçmiş olacaktır.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.buradaengellendim.com