MENÜ

Büyük Taraftardan Büyük Sürpriz

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Viral
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Anadolu Efes Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama hedefi: Anadolu Efes Spor Kulübü'nün marka algısını arttırmak, taraftarları ve tüm Türkiye halkı ile duygusal bağını güçlendirmek.

Kampanyanın amacı: 2012 yılında Anadolu Efes, taraftarı ile arasındaki güçlü bağı anlatmak için taraftarlarına bir sürpriz yaptı. Duman grubunun "Senden daha güzel" parçasını basketbolcular, taraftarları için söyledi. 2012'nin en çok konuşulan ve paylaşılan reklamlarından biri olan projeye cevap niteliğinde yine büyük ses getirecek bir proje hazırlamak amaçlandı.

Hedef kitle: Anadolu Efes Spor Kulübü'ne gönül vermiş tüm taraftarlar ve AESK taraftarı olmasa da Türkiye'yi dünyada da temsil eden köklü, başarılı bir kulüp olarak tanıyan, sempati besleyen tüm Türkiye halkı

Yaratıcı strateji: Proaktif bir yaklaşımla, taraftarlar tarafından bu jeste karşılık veren bir uygulama gerçekleştirerek bu kez taraftarlar'ın Anadolu Efes basketbolcularına çok büyük ve duygusal bir sürpriz hazırladığı bir kurgu hazırlandı. Gerçeklik hissiyatı ile daha büyük bir etki yaratmak amaçlandı.

Uygulama: Basketbolculara gerçek olmayan bir klasik müzik konser davetiyesi gönderildi. Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşeceği duyurulan konserin bir hayır kurumu yararına olacağı bilgisi verildi. Konserin posterleri, föyleri hazırlandı. Fuayede bir süre konseri bekleyen basketbolcular, salonda kendileri için ayrılan koltuklara oturdular ve konser başladı. İkinci parçaya geçildiğinde seyircilerden biri ayağa kalkıp bağırdı. Sonra biri daha sonra biri daha derken tüm salon bir anda ayağa kalkarak tüm salon “Senden daha güzel” parçasının orkestra tarafından yenilenmiş versiyonunu söylemeye başladı. 
Operasyon son güne kadar basketbolculardan büyük bir çaba ile gizlendi, çok büyük önlemler alındı. Bu büyük sürpriz için 750 kişilik bir ekip 2 aydan fazla bir süre çalıştı. Provalarda 145 kişi yer aldı. Figürasyonda 540 kişilik bir ekip görev aldı. Çekimde 4 kamera, 11 dijital kamera, 1 adet Alexa 2 adet GoPro ve 1 adet Dom kamera kullanıldı. Gerçeklik hissini güçlendirmek için salonda çok fazla kamera olmamasına özen gösterildi. Bazı kameralar kameramanlarla birlikte hoparlörlerin içine gizlendi. Yapım ekibi, tüm bu kameraların senkronu ve operasyonun başarısı için canlı yayın tırından projeyi yönetti. Seyircilerin kıyafetlerinin altında bulunan formalar kısa sürede ortaya çıkabilsin diye, tüm kostümler özel olarak saniyelerde içinde çıkabilecek şekilde tasarlandı. 

Sonuç:  Proje tüm Türkiye’de büyük yankı uyandırdı. Dijital mecralardaki yayılımının ynaında geleneksel mecralarda da kendine büyük yer buldu.
PR (ilk 10 gün -  Şubat 22 - Mart 4) 
60 gazete görünürlüğü 
126 TV görünürlüğü (ana haber kuşakları dahil) 
Tv şovlarında konuk edilme: Kerem Tunceri, Kerem Gönlüm ve 5 diğer oyuncuyla Beyaz Show (Kanal D), Pınar Esen ile Haftasonu Keyfi (CNNTurk) ve 7 Gün Spor (NTVSpor) 
Toplam Erişim (Print & TV) – 29.625.035 pax 
AD EQUIVALENCY (Print & TV) – 35.020.251 TL

Internet (ilk 9 gün - Şubat 22 - Mart 3)
YouTube: 1,9m izlenme (20% mobil cihazlardan)
Facebook: 29% sayfa beğenisi artışı (114k’dan 148k’ya)14k paylaşım ve 27k beğeni (Yalnızca resmi video) 
Twitter: 57% takipçi artışı (19k’dan, 31K’ya) 7k retweet (Yalnızca resmi video) 
Toplam İzlenme: (Şubat 28’den itibaren) 2,95M 

İlk 24 saat içinde 
Twitter’da toplam erişim 44m (Türkiyede’ki toplam aktif kullanıcı sayısını kapsıyor (6,2m) 
600k izlenme (YouTube) 
7k paylaşım ve 5k beğeni resmi video paylaşımı (Facebook) 
12k toplam ve 7k tekil ziyaretçi (efesbasket.org) 
36,9% etkileşim oranı, 26,3k mention (Twitter)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/60150734