MENÜ

Çay Yoksa…

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Çaykur Ajans(lar) : Alafortanfoni

Pazarlama hedefi: Türkiye'nin açık ara ilk akla gelen çay markası olan Çaykur, çay ihtiyacın yarıdan fazlasını tek başına karşılıyor. Amaç dikkatleri bu değere çekerek Çaykur’un Türkiye’nin en büyük çay markası olduğunu geniş kitlelere göstermekti.

Kampanyanın amacı: Dünyada kişi başına en çok çay tüketilen ülke olma özelliğini yıllardır kimselere kaptırmıyoruz. Çünkü çay bizim için bir içecekten çok daha fazlası. Yokluğunun düşünülemeyeceği; en az yemek kadar, su kadar önemli bir şey. O kadar önemli ki, çaysız yapamayız. Yani Çaykur Türkiye’nin çay ihtiyacının yarıdan fazlasını tek başına karşılayarak önemli bir misyonu yerine getiriyor. 

İşte yaratılan bu değere dikkat çekmek ve ne kadar önemli bir görevi yerine getirildiğinin vurgulanması istendi.

Hedef kitle: Türkiye'de yaşayan tüm çay severler, çaysız yapamayanlar.

Yaratıcı strateji: Amaca ulaşabilmek için çayın kendisini değil yokluğunu konu alan bir proje hayata geçirmeye karar verildi. 

Uygulama: Filmin organik olarak yayılmasını sağlayacak bir medya planı hazırlandı. Neredeyse yok denecek kadar az bir bütçeyle sosyal medya hesaplarından paylaşılan film tam da beklenilen gibi takipçilerin paylaşımlarıyla organik olarak yayıldı ve geniş kitlelere ulaştı.

Sonuç: Hazırlanan film sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Neredeyse hiç reklam desteği olmadan film kendi kendine sosyal medyada yayılmaya başladı. Hiçbir şeyi beğenmeyen ekşisözlük kitlesi bile film hakkında sayfalarca entry girdi ve yorumların neredeyse tamamı olumlu oldu. Film yalnızca Facebook'ta 2 milyonun üzerinde izlendi ve bu izlenmelerin %80'i organik olarak gerçekleşti. İzleyicilerin yaklaşık %30'u filmin tamamını izledi (sektör ortalaması: %14). 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/184672668

Link 2: https://www.facebook.com/TurkiyeninCayi/videos/1019612561440276/