MENÜ

Coca-Cola - Support Your Locals with DCO

Kategori : Veri Kullanımı
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : Carat newton.dcc

Pazarlama hedefi: Tüketicilerin gözündeki, Coca-Cola’nın yerini yeniden kurarak ve “DO>SAY” yaklaşımı ile toparlanma döneminde desteklemek.

Reklamın hedefleri: “Eskisinden daha iyi bir ben olma” kararları için tüketicilere ilham vermek. Yeni normale geçişi sağlamak için yerel müşterilere destek olmak, “İlk Coca-Cola Bizden” için farkındalık yaratmak ve harekete geçirme çağrısı yapmak.

Hedef kitle: 15-44 ABC1C2

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Kampanya yeni normal ve yeni normale geçiş dönemi kampanyasıydı. 15-44 gibi geniş bir hedef kitleyi bu kadar kısa sürede doğru analiz edebilmek, eldeki kısıtlı datalarla kapsamlı stratejiyi kısa sürede oluşturmak mümkün değildi. Nokta atışı iç görülerle yola çıkabilmek için yine tüketicinin kendisine başvurmaya karar verildi. Kampanyanın “Engagement” fazını başa alarak burayı bol sosyal medya + TV + celebrity etkileşimli tutup, birebir içgörüler toplanarak analiz edildi. Ardından analizler “Awareness” fazını çarpıcı hale getirmek için kullanıldı ve online+offline mecralarda "big&bold" kullanımlarla yayınlanan manifesto ile tüketicinin dikkati çekildi. Kampanyanın satışa yönlendirilme ayağında ise neredeyse bir sosyal sorumluluk hassasiyetinde yürütülen yerelleştirilmiş işler ile tüketicilerin ve yol arkadaşları olan küçük işletmelerin yeni hayatına katkıda bulunuldu.

Uygulama: Kampanya süresi içerisinde 19 ile ve 38 ilçeye yayılmış 380 sayıdaki restoran için 2.280 adet dinamik banner üretildi. Lokasyon zaman verileri kullanılarak, insanlara bulundukları yere en yakın restoranlar, öğün saatine göre değişen varyasyonlarla gösterildi. Reklamlara tıklayan kişiler Google Maps üzerinden restoranlara yönlendirildi. Ayrıca, restoranların meşhur yemeklerine göre değişen farklı dinamik banner seti yaratıldı.

Link: https://youtu.be/jsf-Ms3B3DA