MENÜ

DenizBank Performans Tabanlı İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Denizbank Ajans(lar) : Clixous

Pazarlama hedefi: Google mecralarına yönelik hesap ve kampanya yönetimi için DenizBank, Nisan 2016 itibariyle Google Premium Partner olan Clixous’ı çözüm ortağı olarak seçmiştir. 

Kampanyanın amacı: Belirlenen reklam hedeflerin hayli zorlu olması, nihai KPI’ların online kredi başvurusunu takiben ilgili kredi başvurusunun tüm online ve offline süreçler neticesinde fiilen kullandırılmış olması veya başka bir dille satışa dönüştürülmüş olması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Hedef kitle: Hedef kitle bireysel tüketici kredisi arayışında olan ve dijital iletişim mecralarını yaygın olarak kullanan İnternet kullanıcılarından oluşmaktadır.

Yaratıcı strateji: Yaratıcı strateji oluşturulurken tüm online ve offline süreçleri entegre eden, Click ID entegrasyonunu kapsayan teknolojik alt yapı Clixous tarafından geliştirildi. Bu sayede kullanıcılar, yaptıkları aramalar sonrasında reklamlara tıkladıkları andan şubede gerçekleştirilen kredi satışına kadar geçen tüm süreç boyunca anonim olarak takip edilebildi. Kredi satış tetikleyen sorgular, kredi satış adetleri ve ilgili veriler AdWords sistemine geri yüklendi.

“12 ay vadeli 10,000 TL kredi” gibi tutarlı sorgularının önemi tespit edilerek Clixous’ın geliştirdiği TÜBİTAK destekli AdWords API teknolojisi kullanılarak aylık kredi ödeme tutarı gibi veriler dinamik olarak reklamlara entegre edildi.

Uygulama: Genel strateji doğrultusunda potansiyel müşteriler:

• Jenerik arama sorguları yaptıklarında hedefli reklamlarla DenizBank sitesinde hedefli iniş sayfalarına çekildi,
• Tutarlı ve vadeli arama yaptıklarında Clixous API teknolojisi sayesinde kullanıcının kredi tutarı ile yaptığı aramalarda güncel kredi faiz oranına göre aylık kredi ödemesi otomatik olarak hesaplanarak reklamlar dinamik olarak güncellendi,
• Marka araması yapan DenizBank müşterilerine özel kitle hedeflemesi yapıldı,
• Farklı Remarketing kurgularıyla, sonraki aramalarında veya İnternette gezerlerken, kullanıcılara, görsel reklamlarla hatırlatıldı,
• Cihaz bazında fiyat teklifleri verildi,
• Kampanya yönetiminde Click ID entegrasyonu sayesinde, AdWords’ün otomasyon ve yapay zeka algoritmalarını kredi satış verileriyle besleyerek dönüşüm ve maliyet optimizasyonları gerçekleştirildi,

Sonuç: Clixous yönetiminde teknoloji kaynakları (Click ID entegrasyonu, Clixous AdWords API, Google AdWords optimizasyon araçları) çok etkin bir şekilde kullanıldı:

• Click ID entegrasyonu sayesinde tekil her bir tıklama tarafından satışla sonuçlanan başvurulara ait çok değerli pazarlama verileri raporlanarak (sorgu, anahtar kelime, reklam, tarih vs) DenizBank tarafından Clixous'a gönderildi ve AdWords'e geri aktarımı sağlandı.

• Tutarlı ve vadeli kredi aramaları yapıldığında Clixous API teknolojisi sayesinde reklamların dinamik olarak güncellenmesi sağlandı. Bu şekilde CTR'lar da 70%'in üzerinde artış sağlandı.

• AdWords Müşteri Eşleştirme, Conversion Optimizer, Mobile Bidding gibi araçlar kullanılarak dönüşüm oranları 150% ile 232% oranında artırıldı.

Performans odaklı ve tabanlı yaratıcı strateji ve taktikler ile sadece 9 ay gibi kısa bir sürede DenizBank tarafından belirlenen üst barem kredi satış hedeflerine ulaşıldı ve hatta aşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=f6fT868CT4Q&feature=youtu.be