MENÜ

Dino ile Hayvanları Keşfet

Kategori : Dijital Entegrasyon
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Danone Ajans(lar) : Magiclick

Pazarlama hedefi: Danone'un küçük çocuklara yönelik sütlü ürünü Danino ve maskotu Dino ile hedef kitlesi arasındaki duygusal bağı güçlendirmek ve bunu yaparken kampanyanın Danino satışları üzerinde doğrudan etkili olmasını sağlamaktı.

Kampanyanın amacı: Amacımız çocuğun elinde tuttuğu ürün kartları ile ekran karşısında sihirli bir deneyim yaşamasını sağlamaktı.

Hedef kitle: 4-7 yaş arası çocuklar

Yaratıcı strateji: 3D modelleme, Sanal Gerçeklik (Augmented Reality), Flash, ActionScript ve çeşitli yazılım alanlarından oluşan farklı teknolojileri bir arada kullanarak öncelikli hedef kitle olan 4-7 yaş arası çocuklara daha önce görmedikleri ‘‘sihirli’’ bir deneyim yaşatmaya karar verildi.

Uygulama: Kampanya kapsamında ürün paketleriyle birlikte çocuklara üzerinde farklı hayvanlara ait görseller bulunan magnetler dağıtıldı. Çocukların elindeki kartları ekrana gösterdiklerinde Dino karakterinin kartın üzerindeki hayvanı tanıyabilmesi hedeflendi. Web tabanlı nesne tanıma uygulamalarında yaygın olarak kullanılan QR kod benzeri şekiller istenilen “sihir” etkisini azaltacaktı. Bu yüzden bu tür işaretlere gerek bırakmayacak özgün bir “Obje Tanıma” algoritması geliştirildi. Çocukların, Dino’nun ekrana gösterdikleri hayvanı tanıması ile yaşadıkları şaşkınlığı, işin eğlence boyutunu arttırarak katlaması hedeflendi. Bu amaçla sanal gerçeklik ile yüz tanıma teknolojilerini bir arada kullanarak kameraya gösterilen hayvanların üç boyutlu maskelerini kendi yüzlerinde hareketli bir şekilde görüntüleyebilmeleri sağlandı. Bununla birlikte ve küçük yaşta çocukların belli nesneleri biriktirmeye ve verilen bir seriyi tamamlamaya yönelik yüksek motivasyona sahip oldukları içgörüsünden hareketle çocukların kameraya gösterdikleri hayvanları biriktirilebilecekleri “Benim Ormanım” modülü oluşturuldu. Kampanyadaki ödül sistemi de ormandaki 29 hayvanın tamamlanması üzerine kurgulandı. Bu sihirli deneyimi eğlence, biriktirme ve yarışma duygularıyla pekiştirirken, annelerin de çocuklarının ormandaki tüm hayvanları tamamlayabilmesi adına daha çok Danino almaları sağlandı.

Sonuç: Dijital uygulama, başarısını kısa sürede kanıtlamasın takiben Danino’nun kış kampanyasının merkezine oturarak televizyon, basılı mecra, e-posta ve web banner gösterimlerini de içine alan, satış odaklı 360 derece bir kampanyaya dönüştü. Uygulama kampanya süresince 2 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edildi. 180,000’inin üzerinde çocuk uygulamaya üye olarak “sihirli web kamerası” deneyimini yaşadı. Kameraya yaklaşık 3 milyon kutu satışına karşılık gelen 500,000’in üzerinde magnet gösterildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.magiclick.com/cs/danino/hayvanlari-kesfet-en.aspx