MENÜ

Doritos Bi Cesaret

Kategori : Influencer Pazarlaması
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : OMD

Pazarlama hedefi : Gençlere destek onların yanında olduklarını belirterek Pazar payını artırmak ve satın alma frekansını artırmak

Reklamın hedefleri : Doritos, gençlere cesur hikayelerle ilham vermekle kalmayıp, cesur davranmaları ve hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaç duydukları ekstra itici güçle onları güçlendirmeye karar verdi. “Cesur Yeni Meslekler” sosyal sorumluluk kampanyası lansmanı ile gençleri hayallerindeki işi gerçekleştirmeye teşvik ederken; Doritos iletişimde farklılaşmayı, gençlerin sesi olmayı ve satışları artırmayı hedefledi.

Hedef kitle: Z kuşağı 1997-2012 yılları arasında doğan kuşağı ifade etmektedir. Z kuşağı şu anda Türkiye'deki toplam nüfusun %23'ünü oluşturuyor ve yaklaşık 20 milyon kişi (%49 Kadın, %51 Erkek). Dikkat çekmeyi ve fark edilmeyi severler. Dijital kendilerini ifade edebilecekleri önemli bir platformdur.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Hedef kitleye gelecekteki işlerini seçme ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma şansı verildi. Gençlerin hayallerini ve gelecekteki iş fırsatlarını anlattığı ve bunu gerçekleştirmek için para topladığı geçen yıl ki ortak fongogo ile işbirliği yapıldı. Fongogonun ne olduğunu, hayalleriyle neler yapabileceklerini, nasıl kaynak toplayıp bunları gerçeğe dönüştürebileceklerini ilk duyuru aşamasında anlatıldı. İkinci aşamada, genç başvuru sahiplerini reklamlara taşındı ve fon toplamalarına yardımcı olmak için herkese hayalleri anlatıldı.

İnteraktif Taktikler: Öncelikle proje 2 aşamada ele alındı. İlk etapta gençler yeni kariyer hayallerini Sosyal Medya kanallarından anlatmaya çağrıldı. Profesyonel hikayeleriyle gençlere ilham verecek 6 farklı marka elçisi bulundu. Maksimum katılımı sağlamak için marka elçileri ile okuma deneyimlerini ve evlerini konuştukları canlı yayınlar yaparak dikkatler üzerine çekildi. Yayınlarda geri sayımlar düzenlendi ve sosyal medya iletişimlerinde marka elçileri kullanıldı. İkinci aşamada, ilk aşamada seçilen şanslı gençlerin projeleri gerçekleştirildi. Gençlerin istedikleri mesleği seçebilmeleri için tüketicilerden fongogo.com'a giderek hayallerinin peşinden gitmelerini ve fonlama konusunda yardım almaları istendi. Daha çok gence ulaşabilmek adına, izleyicile için en uygun platformlardan biri olan Tiktok'ta üstten görünüm alarak tüm Tiktok'a uygulama çağrılarını duyuruldu. Aynı zamanda, gençleri gelip başvurmaya teşvik etmek için Twitter'da ilk görüntülenme kullanıldı. Ayrıca Facebook, Instagram ve Youtube yayınlarının yanı sıra projelerin finansmanını artırmak için dijital kanalları gençlerin ilgi alanlarına göre ayrıdı; müzik, eğlence, oyunlar ve haberler gibi. Kampanyanın ilk 2 haftasında ''Cesur Ol'' mesajını verdiği için TV yayını olmasına rağmen Cesur Yeni Meslekler kampanyası Doritos'un FB, IG gibi farklı platformlarla (Youtube, Tiktok, Twitter, Programatik Video, Bundle, Spotify, Onedio ve Adcolony) yayında olduğu %100 dijital bir kampanyaydı.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=4LcGwJO3anI