MENÜ

Doritos Akademi

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : PepsiCo Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos , pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkartmaya karar verdi. Bu yeni ürün, Doritos Fritos, farklı şekli ve tadıyla Türkiye’de bir ilk olacaktı.

Kampanyanın amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak

Hedef kitle: Zamanlarının çoğunu okulda geçiren, sosyal medyayı aktif kullanan öğrenciler

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği  “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktamız oldu. Alışılmışın dışındaki cipse alışılmışın dışında bir akademi yarattık.

Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikri buraya taşımak istendi. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yaratıldı. Onların hayatlarındaki 2 önemli nokta birleştirildi: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı.  Böylelikle ortaya Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama: Doritos’un yeni cipsi Fritos’un şerefine ve gençleri bir gençlik platformunda buluşturmak amacıyla açılan Doritos Akademi; televizyon, açıkhava ve radyo gibi geleneksel mecralarda yapılan tanıtımların ardından varlığını sosyal medyada sürdürmek üzerine konumlandırıldı. Gençlerin hayatlarının önemli bir parçası olan sosyal medyanın tüm mecraları sanal bir okulun birimleri gibi kullanıldı. Doritos Akademi’nin tüm hocaları öğrencileriyle Facebook ve Twitter üzerinden iletişime geçti.

Doritos Akademi’de birbirinden farklı birçok hoca dersleri online videolar şeklinde yer almaktadır. Tüm derslerde işlenen konular, Doritos Akademi öğrencilerinin gerçek hayatta çok işine yarayacak olan konular üstünedir. Akademik kadroda yer alan hocalardan biri olan Araştırma Görevlisi Burcu Koç ise Doritos Akademi öğrencilerine Astroloji dersi vermektedir. Hem Twitter’da hem Facebook’daki uygulamasıyla Doritos Akademi öğrencilerine ilk dersinde yepyeni bir burcu tanıtmıştır. “Öküzler Burcu”. 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, sosyal medyadaki önemli gündem teşkil eden bu günü Doritos Akademi olarak değerlendirmek adına bir ders düzenledi. Bu videoda popüler müzik kanallarındaki “aşk acısı” temalı videolarla da eğlenceli bir şekilde tiye alarak, Burcu Koç romantik başlayan ancak arkasından öküzler burcu’na duyduğu siniri de rap şeklinde çıkartan ve her burcun özelliklerine de değinen eğlenceli bir müzik videosu kaydetti. Bu video, Doritos Akademi’nin yayında bulunduğu tüm online video kanallarında aynı zamanda Facebook ve Twitter’da online olarak hem de Kral TV’de sevgililer günü yayınlandı ve büyük ilgi topladı. 

Sonuç: 1 Ekim 2011’de lansmanı yapılan kampanyadan, Ocak 2013 tarihi itibariyle elde ettiğimiz sonuçlar şu şekildedir: 

 • Burcu Koç’un Twitter account follower sayısı: 10.245 kişidir.
 • Burcu Koç müzik videosunun tüm video kanallarında izlenme rakamı ise:
 • www.youtube.com/doritosakademi: 87.938 izlenme
 • www.izlesene.com/doritosakademi: 4.714 izlenme
 • www.dailymotion.com/doritosakademi: 21.916 izlenme
 • www.vidivodo.com/doritosakademi: 101.724 izlenme
 • Facebook sayfamızdaki izlenme oranı ise: 5.509
 • Doritosakademi.com’daki izlenme oranı ise: 11.972’dir.

3 aylık lansman sonrasında  elde edilen sonuçların satışlara etkisi ise şöyledir:

 • Fritos 3 ay sonunda Kasım itibariyle TC (Mısır Cipsi segmenti) içinde 16% pazar ciro payına ulaştı.
 • Fritos lansmanı ile toplam Doritos ciro pazar payı Ağustos 2011'den Kasım 2011'e 3% artmıştır.
 • İlk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkılmıştır.  

Toplam izlenme: 233.673 izlenmedir.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.doritosakademi.com/html/gecen-donemin-dersleri.html#18