MENÜ

Doritos Akademi Haydarling Rich Media Bannerlar

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos, pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkarttı.

Kampanya amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş arası gençleri hedefledik.

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktamız oldu. Alışılmışın dışındaki cipse, alışılmışın dışında bir akademi yaratıldı. Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikrini buraya taşındı. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yaratıldı. Onların hayatlarındaki 2 önemli noktayı birleştirdik: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı. Böylelikle Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama: Fritos’un şerefine açılan Doritos Akademi’nin en sevilen hocalarından biri olan Haydar Ling kendine has İngilizce’si ve öğretim teknikleriyle kalabalık bir kitle tarafından takip ediliyordu. Twitter ve Facebook üzerinden öğrencileriyle devamlı iletişim halinde hocanın hayran kitlesini artırmak ve verdiği İngilizce dersini daha da çekici kılmak için 3 adet interaktif İngilizce dersi kurgulandı. Dailymotion, İzlesene ve Vidivodo üzerinde gerçekleşen interaktif video banner’ında, kullanıcılar sayfadaki herhangi bir kelimenin üzerine tıklıyor ve Haydar Ling kelimenin İngilizce’sini kendi üslubuyla anlatıyordu. Özellikle Haydar Ling’in Google + yorumu oldukça şaşırtıcıydı. Kullanıcı uygulamaya ya bu 3 sitede yer alan banner yönlendirilmeyle gidiyor ya da Facebook ve Twitter’da yapılan direkt URL yönlendirmelerinden interaktif banner’a ulaşıyordu.

Sonuç: Kasım 2011 sonunda devreye giren interaktif video banner kısa sürede büyük bir ilgi topladı.

 - Uygulama izlesene.com, dailymotion.com ve vidivodo.com sitelerinde yer aldı.

 - Banner’da geçirilen süre sayısı dailymotion’da yaklaşık 25:01, izlesene.com’da yaklaşık 12:08, vidivodo.com’da ise 06:03 dakika oldu. Bu şimdiye kadar yapmış olduğumuz tüm uygulamalarda bir sayfada geçirilen en yüksek süreydi.

 - Banner 1 aylık süre zarfında toplam 152.208 izlenme elde etti.

Üç aylık lansman sonrasında kampanya genelinde elde edilen sonuçların satışlara etkisi ise şöyle oldu:

- Fritos 3 ay sonunda Kasım itibariyle TC (Mısır Cipsi segmenti) içinde 16% ciro pazar payına ulaştı.

- Fritos lansmanı ile toplam Doritos ciro pazar payı Ağustos 2011'den Kasım 2011'e 3% arttı.

- İlk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.izlesene.com/haydarling