MENÜ

Doritos - Bahar Atlı Yorumlar

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : PepsiCo Ajans(lar) : Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi:  Doritos Türkiye’nin Cipsi Mücadelesi ile gelen şekil ve lezzet önerilerini kullanıcılarla paylaşarak, etkileşimi artıracak bir sosyal medya kampanyası yapılması hedeflendi.

Kampanyanın amacı:    Doritos Akademi Facebook sayfası görüntülenme ve erişim sayısını artırma.

Hedef kitle: 18-24 yaş aralığı arasında, özellikle üniversite öğrencilerinden oluşan gençler ana hedef kitle olmakla beraber, ilgisini çekebilecek hiçbir potansiyel kitle de dışarıda bırakılmadı. Hedef kitle için arkadaşları ile bir araya gelmek, etkinliklere beraber katılmak, eğlenmek en önemli unsur. Beraber katılınan bu aktivitelerde paylaşılan atıştırmalıklar da yaşanan eğlencenin bir parçası. Benzer tercih ve damak tatları aralarında bir bağ kurmalarına yardım ediyor.

Yaratıcı strateji: Doritos Akademi kampanyasında öğrenciler artık gitgide daha fazla söz sahibi olmak istiyorlardı. Bu fikirle yola çıkılan ‘Türkiye’nin Cipsini Yapma Mücadelesi’ kampanyası dâhilinde onlara teker teker nasıl değer verildiğini göstermek için bir real time response video kurgusu yaratıldı. Bu da Akademi’nin en hazır cevap hocalarından Bahar Atlı ile gerçekleştirildi.

Uygulama:  Doritos Akademi’nin en hazır cevap hocası Bahar Atlı Doritos Türkiye Facebook sayfasından yarışma sitelerine gelen şekil ve lezzet önerilerine canlı canlı videolarla yorum yaptı. Şekil ve lezzet web sitelerine gönderilen öneriler kampanya günlerinde öneriyi gönderen kullanıcının ismi ve önerisine göre kişiye özel yorumlandı. Facebook ve siteye gelen yorumlar üzerinden Bahar Atlı yorumlarına gün boyu devam etti.

Sonuç: Cevap videoların yayınlandığı günlerde, Facebook sayfasının görüntülenme sayısı % 1179 artarak 4.180.000’e ulaştı. Bu 2 günde sayfanın erişimi %218 artış göstererek 136.000’den 423.000’e yükseldi. Postların aylık görüntülenme sayısı 2 katına çıkarak 4.337.326’dan 8.842.145’e yükseldi. Videolar yayınlandıkları ilk 24 saat içinde tam 280 bin kez izlendi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=U4QzeDN6KmI