MENÜ

Dünya AIDS Günü

Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Reckitt Benckiser Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama Hedefi: Durex'i sağlıklı bir cinsel yaşamın olmazsa olması olarak konumlandırmak.

Kampanyanın amacı: 1 Aralık Dünya AIDS Günü'nde cinsel ilişki sırasında korunmanın önemine dikkat çekmek.

Hedef kitle: Twitter'da aktif hesabı olan internet kullanıcıları.

Yaratıcı strateji: 1 Aralık Dünya AIDS Günü hem insanlık hem de marka için önemli bir gündü... Dikkat çekmek ve insanların konuya olan ilgisini arttırmak gerekiyordu. Biz de bu iç görüden yola çıkıldı ve sahte bir hack kampanyası başlatmaya karar verildi. Böylece Durex Türkiye Twitter sayfası 1 Aralık 2013 tarihinde hacklenmiş gibi gösterildi.

Uygulama: Hacklenen sayfanın paylaşımları Twitter'da büyük ilgiyle karşılandı. Bu ilgi giderek büyüdü, haber sitelerine kadar sıçradı. Bazı kesim durumu anlarken bazısı biraz önyargılı davrandı. Gün içerisinde sözlüklerde de yer almaya başlandı. "Sonradan çevirdiniz" diyecekleri de düşünüldü ve paylaşılan görsellere Dünya AIDS günü sembolü olan ribbonları eklendi.

Tam 7 saatlik kampanya boyunca pozitif geri dönüşler, mentionlar ve retweetler alındı. Aynı zamanda kullanıcıların tweetlerine cevap yazarak onlarla interaksiyonda kalındı.

Sonuç: Durex Türkiye 1 Aralık günü yok denecek kadar az bütçe ile bir günde %32'lik bir takipçi artışı elde etti... Google aramalarında "Durex Dünya Aids Günü" aramalarında bugüne kadar sadece 18 sonuç varken, kampanya sonunda 2.850 sonuç elde edildi. Ayrıca Twitter'ın en aktif olduğu gece saatlerinde BLog, Facebook ve ana akım haber sitelerinin de girdiği haberler ile 2,7 milyonluk bir reach elde edilerek Dünya AIDS gününe dikkat çekildi. En önemlisi 1 gün dahi korunmadığımızda başımıza gelebilecekler hakkında ciddi bir bilinç yaratıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=Vjgdr5A71EE&feature=youtu.be