MENÜ

Efekt Yok Çocuk Gelin Var

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Medya
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Snapchat Ajans(lar) : Goodroll VMLY&R Istanbul

Pazarlama hedefi: İçinde bulunan yüzyılın getirmiş olduğu uygarlık seviyesinin aksine Türkiye’de hala binlerce çocuk gelin bulunmakta. Dikkatleri bu konuya çekecek bir farkındalık projesi yapmak hedeflendi

Kampanyanın amacı: Sosyal medyada yüksek etki yaratarak farkındalık yaratmak istendi.

Hedef kitle: Ülkedeki kadın-erkek her yaştan ve her kesimden insanı ilgilendirdiği için belirli bir hedef kitleye odaklanmayıp genel erişim hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Snapchat’in en çok kullanılan çocuk yüzü efektini bu kez çocuk gelinlere dikkat çekmek için kullanıldı. Reşit olmayan bir kız çocuğu ile evlenen bir adamın kurmaca düğün videosunu, adama çocuk yüzü efekti uygulayarak Snapchat’in içinde yayınlanıldı. 24 saat boyunca videomuzla Snapchat’te normal akışın arasına girerek her kullanıcının karşısına çıkıldı. “#efektyok Türkiye’de binlerce çocuk gelin var. #SessizKalma” mesajı kullanıcılara ulaştı.

Uygulama: Snapchat’in dönemin en popüler lensi olan çocuk lensini kullanılarak uygulamanın içinde bir gelin-damat paylaşımı yapıldı. Çocuk olarak görünen gelinle damat lens kalkınca çocukla evlenen bir adam olduğu anlaşıldı. Böylece Türkiye’deki çocuk gelinler sorununa dikkat çekildi. Tepki çeken bu video Snapchat dışındaki sosyal medya platformlarında da yayıldı.

Sonuç: Video, sadece 24 saatte 1 milyonun üzerinde izlendi. Bunun yanı sıra kullanıcıların sosyal medya hesaplarında da paylaşması sayesinde organik olarak da bir etki yakalandı ve çocuk gelinlerin sesi duyuruldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IQWcMePZ-eg