MENÜ

Efsane Olursun

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Manajans/JWT

Pazarlama hedefi: Fenerbahçe Ülker’in Final Four’a çıkmasını Ülker olarak desteklemek ve bu başarının mümkün olduğunca geniş kitlelerce duyulmasını sağlamak.

Kampanyanın amacı: Fenerbahçe Ülker 14 yıl aradan sonra Euroleague tarihinde Final Four’a kalan ikinci Türk basketbol takımı olmasının tüm Türkiye’ye duyurulmasını sağlamak.

Hedef kitle: Fenerbahçe taraftarları ve bir Türk takımının Euroleague'te Final Four'a kalmasıyla gurur duyan herkes.

Yaratıcı strateji: Sefere çıkanları onurlandırmak için yapılan 4000 yıllık su ile uğurlama ritüeli #efsaneolursun hashtag’iyle, sosyal medyada yeniden canlandırılarak Fenerbahçe Ülker’i Final Four’a tüm Türkiye ile birlikte uğurlandı.

Uygulama: Sosyal medya hareketine dönüştürülecek bir uğurlama kampanyası planlandı ve kampanyanın duyulması için Fenerbahçelilerden destek istendi. Fenerbahçeli futbolcular, Türkiye’nin efsane spor spikeri Halit Kıvanç, sevilen dizi oyuncuları, şarkıcılar, sanatçılar, oyuncuların aileleri, sosyal medya fenomenleri kampanyaya destek verdi… Bunu taraftar grupları izledi ve bu hareket büyüyerek kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı.

Sonuç: Kampanyaya kısa sürede sahiplenildi ve yüksek katılım sağlandı. Televizyonlarda kendiliğinden konuşulmaya ve internet haber sitelerinde yer bulmaya başladı. Tüm Türkiye FB Ülker’e destek vererek bu heyecana ortak oldu, Fenerbahçe taraftarı efsane oldu. 
3 günde 36.000 tweet atıldı. 150’den fazla video yüklendi. 
İlk 3 günde videoların izlenme sayısı 4 milyon 34 bin 348 idi.
11 Mayısta efsaneolursun hashtag’i 112.297 tweet ile 6 saat boyunca trending topic listesinin zirvesinde kaldı. 
7-14 Mayıs tarihleri arasında ulaşılan kişi sayısı 60 milyon 200 bine ulaştı. 
Kampanya 7-14 Mayıs tarihleri arasında 32 ulusal gazetede 39 haberle ve 14 ulusal televizyon kanalında 22 yayın ile toplam 4972 saniye yer aldı. 39 haber ile de organik olarak internette haber oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/142605267