MENÜ

ENERJISA - DÜNYA'NIN İLK ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN BANNER'I

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Mobil Rich Media Display Reklamları
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Enerjisa Ajans(lar) : AMVG Mediacom

Pazarlama hedefi: EnerjiSa’nın geçtiğimiz yıl sonunda “enerjini koru” mottosuyla başlattığı lansmanının ana kurgusu, tüketiciye Dünya’nın enerjisinin sınırsız olmadığını anlatmak, Dünya’nın geleceğinin insanların elinde olduğunu tüketiciye geçirmek, bu gerçeği tüm Türkiye’ye duyurmak ve enerji tasarruf bilincini ve bilinirliğini arttırmaktı.

Kampanyanın amacı: Enerjini Koru” mottosunu tüm Türkiye’ye anlatmak, enerji tasarrufu bilincini tüketiciye aşılamak ve bu konuyla ilgili bilinirliği arttırmak birincil hedefti.

Hedef kitle: Enerji tasarrufu bilincini tüm Türkiye’ye aşılanması hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Kampanyanın dijital ayağını tam da bu stratejiye destek olacak ve destekleyecek şekilde bir proje üzerine kurgulanmaya karar verildi ve sonuç olarak dünyada ilk kez Enerji Tasarrufu Yapan Dijital Medya Planı hayata geçirildi. Amaç tüm dijital medya yayınlarında enerji tasarrufu sağlamak ve sonunda elde edilen tasarruf miktarını Anadolu’da bir okula bağışlamaktı.

Uygulama: Uygun cihazlarda en az enerji harcayacak olan renk skalasında (siyah fonlar) hazırlanan bannerlar ile sağlanan tasarrufu ekstra arttırıldı. Desteklenmeyen cihazlarda ise ekran parlaklığını azaltmak üzerine iletişimde bulunuldu. Ayrıca, bannerlar üzerinden Enerji Tasarrufu Modu’na geçen alanlarda, ana sayfada aktif olarak yer alan diğer bannerları kapatarak ve siyah fona çevirerek enerji tasarrufuna katkıda bulunuldu.

Tabi ki yapılan tasarrufu ölçümlemek gerekiyordu. Bunun için rich media çalışmaları geliştirilen bir web servis üzerinden her yayınlanan bannerın hangi cihazda yayınlandığını ve bu cihazın ortalama ne kadar enerji harcadığını hesaplayan bir data platformuna bağlandı. Bu şekilde her yayınlanan bannerın ne kadar enerji tasarruf ettiği hesaplanabildi.

 

Sonuç: Şu ana dek XX milyon kullanıcıya ulaşıldı ve mesaj ile birlikte ortalama XX frekans iletildi. Şu ana kadar ise XXX kilowatt enerji tasarrufu sağlanması başarıldı. Bu miktar ortalama bir okulun XX günlük aydınlatma miktarına eşit ve Anadolu’da belirlenecek bir okulun aydınlatmasını sağlayacak.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: http://m.milliyet.com.tr/?google_preview=mQ_DeRkJbPsYzt2JxgUwzvm-zQWIAYCAgKCLn4egeA&iu=128070660&gdfp_req=1&lineItemId=197441180&creativeId=117876806660

Link 2: https://youtu.be/4usazp_ra_U