MENÜ

Eşit Sözlük

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Arçelik Ajans(lar) : Mobi Wan

Pazarlama hedefi: Arçelik A.Ş.'nn, “teknoloji ile çözüm üreten marka” olma ruhuna uygun bir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyası yapmak.

Kampanyanın Amacı: Toplumda cinsiyetçi sözcükler ile ilgili bir farkındalık yaratmak

Diğer, cinsiyet eşitsizliğine yönelik kampanyalardan farklı olarak ortaya somut, teknolojik ve herkes tarafından kolayca kullanılabilen, gerçek bir “çözüm” koyarak insanları aksiyona geçirmek.

Hedef Kitle: Kadına karşı ayrımcılığı reddeden, önemseyen, çözüme katkı sağlamak isteyen tüm kitleler.

Yaratıcı Strateji: Cinsiyetçi bir ifadenin, Whatsapp ve Instagram üzerinden binlerce, email ve ofis programları üzerinden yüzlerce insana etki ettiği içgörüsünden hareketle; cinsiyetçi dilin, önce yazılı iletişimde engellenmesi üzerine ilerlendi. Etki alanı geniş, görsel hafızanın gücü ile kültürel kabullenme etkisi yüksek, çok daha viral olan yazılı iletişimden, Poka Yoke metodu ile cinsiyetçi dil kullanımını %100 engellemeye yardımcı olan mobil (ios ve Android) ve masaüstü (MS Outlook ve MS Word) klavye ürünleri ile arkasında çalışan, herkesin kelime önererek birlikte oluşturduğu Eşit Sözlük mobil uygulama ürün seti üretildi.

Uygulama: Cinsiyetçi dil kullanımını Poka Yoke metodu ile %100 engellemeye yardımcı olan Eşit Sözlük uygulaması geliştirildi.

Sonuç: Projede; uygulama indirme sayısı 19.538 olarak gerçekleşti. Projenin lansman videosu 7.500.000 izlendi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=k2yWuic_t1g&feature=youtu.be