MENÜ

Eti Popkek'te Boş Yok

Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Eti Ajans(lar) : MG Media Milklab

Pazarlama hedefi: Bir önceki fiyat geçişinde adet satışlarında %21 kayıp yaşayan markanın bu kez kayıp yaşamasını engellemek. Ciroda pazarın üzerinde büyümek.

Reklamın hedefleri: Bilinirlik, marka sevgisi ve satın alma davranışı metriklerinde sektör benchmarklarının üzerinde sonuç elde etmek. Hediye kodu gönderimi mesajı dışında, kullanıcı başına minimum 10 mesaj alarak sohbet deneyimini sürdürmek. WhatsApp’a yönlendirme yapılan sosyal medya kreatiflerinde Eti ortalamasının üzerinde tıklanma oranı elde etmek

Hedef kitle: Genç ergen, genç yetişkin

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Eti Popkek Boş Yok paketlerindeki şifreler aracılığıyla hediyelerini almak isteyen kullanıcılara, SMS, mikro site, mobil uygulama gibi tüketici promosyon kampanyalarında standartlaşmış bir kullanıcı deneyimi yerine hedef kitlenin neredeyse tamamının mobil cihazlarında yüklü WhatsApp uygulaması üzerinden bir deneyim sunuldu. Bu sayede, sadece kolay ulaşılabilir ve az adımlı bir deneyim sunmakla kalınmadı, aynı zamanda tüketicisini dinleyen, esprili, eğlenceli, tüm reklam filmlerinde konuşan Popkek’in marka kimliği doğrudan kampanyanın ruhuna entegre edildi. Hediyelerini almak için Popkek WhatsApp Business hesabına gelen kullanıcılar, eğlenceli ve sürpriz bir muhabbet deneyimiyle karşılaştılar. Bu deneyimler, kullanıcılar tarafından çok sevildi ve sosyal medyada paylaşılarak kampanyanın organik büyümesine katkı sağlandı. Kampanya iletişimi için, standart yayınların yanı sıra doğrudan WhatsApp hesabına yönlendirme yapılan Click to WhatsApp reklam ürünü kullanıldı, böylece yapılan iletişim aracılığıyla hedeflenen benzersiz kullanıcı dönüştürme oranının artırılması hedeflendi. Kampanya dahilinde sosyal medyada paylaşılan, Popkek’le konuşmaları içeren ekran görüntüleri takip edilerek Popkek hesabından anlık olarak cevap verildi. Böylece, kampanyanın paylaşımı ve organik yayılmasının desteklenmesi hedeflendi.

Uygulama: Alışılagelmiş “Paketteki şifreyi ver hediyeyi al” mekanizması yerine mecranın doğasına ve Popkek’in marka kişiliğine uygun olarak Popkek’in kullanıcılarla muhabbet etmesini sağlayan bir chatbot deneyimi yaratıldı. Muhabbete kullanıcının adı ve mesleği öğrenilerek başlandı. Muhabbet içinde kullanıcının adı geçirildi ve mesleğine atıfta bulunuldu. Bu sayede kullanıcılarla sadece çift yönlü bir iletişime geçilmekle kalınmadı, deneyimleri de kişiselleştirildi. İkinci kez gelen kullanıcılar cep telefonlarından tanındı, yeni bir sohbet deneyimi yaratılmak yerine devamlılığı olan, mevcut konuşmayı sürdüren bir yapı oluşturuldu. Hedef kitle bu deneyime, paketlerden doğrudan ulaşabilecekleri QR kodlar aracılığıyla, online mecralarda yapılan, doğrudan WhatsApp konuşma penceresine yönlenen yayınlarla ve sosyal medyada gerçek zamanlı etkileşimlerle davet edildi.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=F7U7HLB5TA4&feature=youtu.be