MENÜ

Evlatlarınız Bize Emanet

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Yılın En İyisi
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : TTBOOM

Pazarlama Hedefi: Ford Trucks 1848T model çekicinin özelliklerini tüm kullanıcılara hem detaylı hem de yaratıcı bir şekilde anlatılmak istiniliyordu. Fakat aracı tüm rasyonellerini kullanıcıları sıkmadan anlatmak gerekiyordu. Çünkü aracının bir önceki modele göre %8,5 daha az yakması, bakım aralığının 120.000 km olması, ESP, Şerit Takip Sistemi, Ecotorq motor gücü, kabin içi Wi-Fİ hizmeti gibi rasyonel bilgiler tek düze anlatıldığında onları çok sıkabilirdi. Bu nedenle yaratıcı bir çözüm bulunulması gerekiyordu.

Kampanyanın Amacı: Ağır ticari aracı Ford Trucks 1848T model çekicinin özelliklerini hem detaylı hem yaratıcı hem de kullanıcıları sıkmadan anlatılması gerekiyordu. Çünkü aracının bir önceki modele göre %8,5 daha az yakması, Şerit Takip Sistemi, Ecotorq motor gücü, kabin içi Wi-Fİ hizmeti gibi rasyonel bilgiler tek düze anlatıldığında onları çok sıkabilirdi. Bu kadar fazla detayı anlatılacağı videonun uzun olacağı öngörüldüğünden dolayı stratejiyi ve video içeriği doğru şekilde kurgulanmalıydı.

Yaratıcı Strateji: Sosyal medyada izlenebilir uzun bir film yapmak ve bu filmde yeni çıkan bir ağır ticari aracın tüm rasyonellerini vermek ve bu filmi sonuna kadar izletmek için önemli 3 etken bir araya getirildi. Başarılı, kendini kanıtlamış bir yönetmen; Berkun Oya, hem sürükleyici hem şaşırtıcı bir senaryo ve rollerinin hakkını veren 3 oyuncu; Serkan Keskin, Hikmet Körmükçü, Can Batmaz. 
Filmin yayınlanmasının düşünüldüğü tarihte, Anneler Günü olduğu için bazı düzenlemeler yapılarak film daha anlamlı hale getirildi. Filmi Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube üzerinden yayınlanması sağlandı. Etkileşimi en iyi olan fenomenler analiz edilerek kullanıcı kitlesi uygun olan 7 farklı fenomen ile çalışıldı. 

Uygulama: Videonun yayılmasında önceliği, en yüksek etki sahibi olan Facebook ve Youtube'a verildi. 7 sosyal medya fenomenin de paylaşımlarını sadece Facebook’ta yapılması istendi. Organik izlenmeyi en yüksek seviyede tutabilmek için reklam desteğini hemen başlatılmadı, önce organik olarak yayılması beklenildi ve sonrasında reklam çalışması başlatıldı. Ayrıca videonun otomatik sessiz başladığı Facebook gibi mecralar özelinde video bir de altyazılı olarak hazırlandı. Bu sayede gürültülü bir ortamda dahi kullanıcılar videoyu sonuna kadar izleyebildi. Bu kullanımın işe yaradığı sonuçlarda görüldü, Facebook’ta kullanıcıların %28’i videoyu sessiz olarak izledi. 

Sonuç: 39 milyon tekil kullanıcıya ulaşan video 16 milyondan fazla izlendi. Anneler Günü’nde yayınlanan videolar arasında en fazla izlenenlerden oldu. Organik olarak 4,9 milyon görüntülenme elde etti. Video sektörün önde gelen mecraları dâhil 49 farklı sitede yayınlandı. Video ile hem kullanıcıları sıkmadan ürün özelliklerinin geçtiği görüldü, hem güldürdü hem duygulandırdı. Ama en önemlisi kalıplar yıkıldı ve uzun bir videonun da başarılı olabileceği kanıtlandı. Videoya toplam 3.608 yorum geldi ve öngörüldüğü gibi neredeyse tamamı pozitifti. Ayrıca gelen yorumlar iletmek istenilen rasyonellerin kullanıcılara geçtiğini de gösterdi. Bu yorumlardan bazı örnekler: “elalemin 2200 bizimkisi 2500 maşallah :)”, “Vay vay vay, vayfay”,  “22 yıllık tamirciyim ben bile bu kadar tanımıyom ford cargoyu”. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=LtAC0MHVjOw

Link 2: https://www.youtube.com/watch?v=8HujSXnFQso