MENÜ

#explorerdegisinceben

Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Microsoft Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama Hedefi: Internet Explorer'ın yeni sürümlerinin eskilerinden çok daha farklı olduğunu vurgulayarak indirilme sayılarını artırmak.

Kampanyanın amacı: Dijital ve sosyal medyada internet kullanıcılarının ilgisini çekecek ve markanın yeni ürünü hakkında yaratacak bir kampanya hazırlamak.

Hedef kitle:  Teknolojinin gelişmesiyle internet kullanım alışkanlıkları değişen internet kullanıcıları.

Yaratıcı strateji:  Explorer'ın eski sürümlerinin kötülüğünü kabul edip bununla bizzat markanın dalga geçtiği, özgüvenli bir kampanya başlatmak yaratıcı stratejiyi oluşturuyordu. Kampanyanın medya stratejisi de yaratıcı stratejiye uygun hazırlandı. Kampanya, klasik display reklamlardan ziyade internetin arka sokaklarında yaratılan eğlenceli içerikleri kendisine mecra olarak belledi.

Uygulama: "Explorer Değişince Ben" tumblr sayfasıyla Internet Explorer hakkında sosyal ve dijital dünyada dönen geyikler kadar acımasız olan visual, görsel ve yazılı içerikler oluşturuldu.

Zaytung haber içeriği, Sahibinden ilanı ve Sokak Röportajları mecralarında en yaygın internet geyiklerinden olan "hala internet Explorer 6 kullanan insan" resmedildi ve değişen Internet Explorer da işin içine katarak durumla dalga geçildi. 90'lar Türkçe popuna damga vurmuş müzisyenleri kampanya yüzü olarak Vine videolarında kullanıldı. Yaratılan içerikleri fark eden kullanıcılar bir süre sonra kendi visual, görsel ve yazılı içeriklerini yaratarak Alkışlarla Yaşıyorum, Twitter, Vine, Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük, vb. mecrada paylaştı.

Sonuç: İzlenme, paylaşım, yorumlar ve tıklamalarla 550.000 etkileşim, 4.9 milyon reach sağlandı. Kampanya döneminde, Explorer hakkında yapılan pozitif yorumlar 7 kat arttı. Internet Explorer hakkındaki algı olumlu anlamda değişirken, kampanya boyunca Türkiye’de Internet Explorer 10 yükleyenlerin sayısı arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=6bHtTAv3zsk&feature=youtu.be