MENÜ

Fanta Hadi Oyna

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : Carat

Pazarlama hedefi: Fanta ile “OYUN” arasında direkt ilişki kurmak, 2020’de “OYUN”un ikonik markası olmak. Gençler arasında marka değerimizi daha da yükseltmek. Dijital oyunlar üzerinden promosyon kampanyaları kurgulayarak satışları artırmak.

Kampanyanın amacı:  Dijital ve offline oyunu birleştirmek, markanın sosyal medya gücünü artırırken hedef kitleyle uzun soluklu bağ kurmak ve marka değerini artırmak.

Hedef kitle:  Gençler (12-15)

Yaratıcı strateji: Gençlerin hayatlarında en büyük üç tutku; Müzik, sokak oyunları ve dijital oyunlar üzerinden onlara ulaşmak için Türkiye’deki en büyük MMO platformu Joygame ile stratejik işbirliği yapıldı.
Uzun soluklu ortaklık ile Fanta (owned media) ve JoyGame’in (shared media) mecra güçlerini birleştirip hedef kitleye ulaşarak onlarla etkileşime geçildi. Stratejik dijital medya (paid media) desteği ile kampanya erişimi ve katılım maksimize edildi.

Uygulama:   Fanta, JoyGame ile asetlerini birleştirerek hem online hem de offline’da, kapak altı promosyonları, oyun içi entegrasyonlar, Fanta Gençlik Festival’inde aktivasyonlar ve turnuvalar ile oyunu sahiplendi.

Sağlanan oyun içi armağanlarla Joygame takipçileri Fanta Facebook takipçilerine dönüştürüldü, bu sırada Sokak Oyunlarının Gerçek Kahramanları viral video ve Manifesto TVCmiz hedef kitleye izletildi.

Kapak altı promosyon kurgusu ile ("1L ve üstü beyaz Fanta kapaklarında joygame oyun kodlarını FB aplikasyonuna gir ve oyun içi hediyen anında senin olsun") dijital oyunu sahiplenildi. Promo duyurusu için + 3 milyon takipçisi olan Joygame sosyal medya kanallarından ve 20 milyon kayıtlı kullanıcısı olan Joygame platformundan duyurular yapıldı.  

Fanta Gençlik Festivali ile Hadi Oyna kampanya çatısını birleştirmek için Mstar oyununa FGF dans pisti ve Kenan Doğulu şarkısı entegre edildi. Bunların yanında karakterlerin kullanabileceği kıyafetler, Fanta portakal ağacı gibi oyun içi ürünlerle oyuncuların markayla etkileşime geçmesi sağlandı. FGF’de ayrı bir Mstar sahnesinde online deneyim offline’a taşındı.

4. Türkiye Turu Fanta Sponsorluğunda yapıldı. Offline da internet kafelerde başlayan turnuvalar online olarak final turnuvanın yapılması ile sonlandı.
Sanalın gerçekle, gerçeğin ise sanalla buluştuğu bir ortaklık sağlanmış oldu.

Sonuç: Sosyal medya kurgusu ile Fanta Facebook sayfasına +700,000 like getirilirken manifesto TV reklamımız 700.000 kere, Sokak Kahramanları virali 5.5 Milyon kere izlendi.
Fanta Hadi oyna kampanyasının kapak altı oyun kodu promosyonu o kadar başarılıydı ki yüksek talep üzerine 2 ay daha uzatıldı, milyonlarca katılım sağlandı.

Mstar oyun içi entegrasyonu ile 175.000 tekil kişiye ulaşıldı. 160.000 oyuncu sanal Fanta pistinde Fanta özel kıyafetleri ile dans ederken yaklaşık 600.000 saat vakit geçirmiştir. Oyun içi hediye kurgusuyla 400.000 etkileşim gerçekleştirildi. 17 şehirde gerçekleştirilen Fanta gençlik festivalinde kurulan Mstar sahnesinde online dans deneyimi offline’a taşınmış oldu.

JoyGame turnuvası Fanta sponsorluğunda gerçekleşti. Offline’da internet kafelerde başlayan turnuvalar Online olarak final turnuvanın yapılması ile sonlandı. FGF sırasında yapılan işbirliğinden dolayı 1 milyonun üzerinde kişi ile Fanta dijital oyunlar üzerinden etkileşime geçilmiş oldu.
 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=qlA86s87a3M