MENÜ

Febreze Ankaralılara Meydan Okuyor

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Smg Turkey Aff Reklam

Pazarlama hedefi: Febreze araba kokusu lansmanı yaparak, Febreze markasının bilinirliğini sağlamak/artırmak. Febreze’in araba kokusu kategorisinde pazar payını artırmak.

Kampanyanın amacı:  Febreze videolarının ortalamada %18 olan izlenme oranını (VR) maksimize etmek, ortalamada %15 olan sonuna kadar izlenme oranını (CR) artırmak, sosyal medya fenomenlerinin de yardımı ile organik izlenme oranlarında artış sağlamak, Youtube Febreze sayfasının abone sayısını artırmak

Hedef kitle: Kadın ve erkek tüm araba sahipleri [25-44 ABC1]

Yaratıcı strateji: Hedef kitle olan araba sahiplerine Youtube, Facebook ve Twitter’da içerik hedefli olarak erişildi. Limitli medya bütçesi ile konuşulur videolar yaratarak organik erişim iki katından fazla arttırıldı. Re-targeting ve Sequencing ile 3 videodan maksimum ROI sağlandı.

Uygulama: Video içerikleri dijitalin doğasına uygun hazırlandı. Kendi konuşulurluğu olan 2 adet dijital fenomen kullanıldı. Markanın sürekli olarak kullandığı temel kurgudan biri olan ‘’meydan okuma’’ elementinden yararlanılarak yaratılan videolar dijitalde 3 farklı bölüm olarak yayıldı. İçeriklerin hazırlanmasında markanın key asset’lerinin kullanıldı (Marka karakteri hınzır ve samimi), tüketiciye bir deneyim yaşatıldı ve gerçek insanların kullanıldı.

Sonuç: Organik view oranında %100 artış gerçekleşti. Youtube kanalındaki diğer videolara medya desteği vermeden 3% oranında trafik sağlandı. Kampanya döneminde Youtube kanalının üye sayısı 10 katına çıktı. Facebook özelinde sequencing ile ilk videoyu izleyenlere diğer 2 video gösterilerek %100 ilgili kişilere gösterim gerçekleştirildi. Febreze CAR lansmanı ile marka bilinirliği 4 puan artırılarak %17’ye yükseltildi. Febreze CAR pazar payını 2 katına çıkardı.CAR segmentinde %33’luk pazar payına ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/151518580