MENÜ

Felix - #SendePatile

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Nestlé Ajans(lar) : Maxus Global Mindshare

Pazarlama hedefi: Petfood kategorisinin en akıllı ve muzip markası Nestlé Purina Felix, 4 Ekim Hayvan haklarını koruma gününde barınaktaki dostlarının yanında olmak istedi ve farkındalık yaratmak amacı ile sosyal medya üzerinden bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı. Pazarlama hedefi ise Felix’in, dostlarının her zaman yanında olduğunu tüm hayvanseverlere göstermek ve onların desteğini almaktı.

Kampanyanın amacı: 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde yapılacak mama bağışını duyururken bir yandan da hayvan dostların ihtiyaçlarını hakkında farkındalık yaratmak ve hayvanseverlerin de desteğini almak.

Hedef kitle: Evcil Hayvan Sahipleri, Hayvanseverler

Yaratıcı strateji: Sosyal medyadaki wom etkisi göz önünde bulundurularak ve #sendepatile hashtagi kullanılarak Felix’in barınaktaki arkadaşlarına bir sürpriz yapmak ve onların yanında olduğunu, destek verdiğini göstermek istendi. Hayvanseverlerin duyarlılığı ve hayvanlarla ilgili içerikleri paylaşmayı sevdiği içgörüsünden yola çıkılarak kampanyanın merkezine cause marketing için de çok uygun olan Twitter koyuldu. Radyo, OOH ve dijital ve iBeacon gibi yeni teknolojilerin gücünü kullanılarak herhangi bir kar amacı gütmeden hayvan dostlara yardım etmek ve Felix Türkiye olarak tüketicilerin güvenini kazanmak ve farkındalık yaratmak gerekiyordu. Bu nedenle erişimi ve viral etkisi yüksek mecralarda yer alındı.

Uygulama: Tüm mecralarda aynı anda yayına girildi. İstanbul’un en işlek noktalarındaki dijital outdoor ekranlardan trafiğin en yoğun saatlerinde her akşam 18:00 – 20:00 arası canlı tweet animasyonları gerçekleştirildi. Nihat Sırdar’ın programında kullanıcılardan destek istenirken, aynı anda sosyal medya postları da promote edilmeye başlandı. Kampanyanın ilk duyurusunun yapıldığı akşam ise Twitter’da kullanıcılar ile real-time etkileşime geçildi.

Sonuç: Organik olarak Türkiye TT listesinde 10 saate yakın kalan #sendepatile hashtagi yine aynı şekilde dünya TT listesinde 3. Sıradan yerini aldı. Kampanya dönemi boyunca 92.000’in üzerinde tweet, 1000’in üzerinde instagram fotoğrafı paylaşıldı. Birçok ünlü ve milyon üzerinde takipçisi olan fenomenler de kampanyaya kendiliğinden desteklerini verdiler. Sadece twitter’da 463 milyonun üzerinde impression elde edildi. Felix Türkiye’nin kendi sosyal medya hesaplarından aldığı total etkileşim ise 26.000’i geçti. Twitter’da 2,3%, Facebook’ta 17% engagement rate elde edildi. Sosyal medya kullanıcısı hayvanseverler arasında GroupM Business Development tarafından yapılan online araştırma ise kampanyanın marka bilinirliğine 29% oranında pozitif etki yaptığını gösteriyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ddx0FALgep8&feature=youtu.be