MENÜ

Fiat - Local Campaign

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Fiat Ajans(lar) : Ingage Media

Pazarlama Hedefi: Beta bir ürün olan Google Local Campaigns ile tüm kanallar üzerinden bayi trafiklerini en üst seviyeye çıkarmak; Fiat ve bayileri ile ilgili bütün kullanıcıları ilgili bayilere yönlendirmek.

Kampanyanın Amacı: Bayi trafiğini artırarak müşterileri test sürüşü ve satışa yönlendirmek.

Hedef Kitle: Fiat lokasyonlarının çevresinde bulunan potansiyel müşteriler.

Yaratıcı Strateji: Kullanıcıların ihtiyaçları olduğu sırada kendilerine en yakın mağaza ya da bayiye en hızlı şekilde ulaşabilmeleri, markaların pazarlama aktivitelerini lokal yayınlara yöneltti. Fiat markası ise bu hedef doğrultusunda son 2 senedir bayilerine potansiyel müşterileri yönlendirmek için merkezileştirilmiş bir lokal strateji ile entegre oldu.

Google'ın yeni ürünü "Local Campaigns"i bu strateji doğrultusunda potansiyel müşterileri bayiye yönlendirme amacıyla bir araç olarak kullandı.

Uygulama: Online-offline müşteri satın alma yolculuğunu takip edebilmek için ilk olarak bütün Fiat bayilerinin Google Store Visit kurulumu yapılarak dijital reklamlar üzerinden ne kadar fiziksel bayi trafiği sağlandığı ölçülmeye başlandı. Bunun akabinde Fiat ana markası için bu hedef doğrultusunda; Google’ın 5 farklı platformunda yayın yapılarak Fiat bayilerine ulaşmak isteyen kullanıcılara yol tarifi ile yönlendirme yapan yeni ürünü Local Campaigns hayata geçirildi. Local Campaigns modeliyle 20.281mağaza ziyareti elde edildi.

Sonuç: Reklamlar sonucu bayilere yaklaşık 1.000 telefon araması yönlendirilirken Google haritalar üzerinden ise 650 civarında rota oluşturuldu. Aynı yayın dönemi süresince yapılan Search yatırımlarına kıyasla Local Campaigns modeliyle yaklaşık 2.5 kat daha fazla mağaza ziyareti elde edildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/ng5wxzBeJAE