MENÜ

Fiesta USB

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : Ogilvyone

Pazarlama hedefi: Ford markası 2011 yılında uluslararası marka vizyonunu yenileyerek, salt otomotiv firması olmak yerine, ‘yenilikçi ürünler sunan bir teknoloji firması olmak’ şeklinde değiştirdi.

Bu doğrultuda stratejik olarak tüm ürün iletişimlerinin markanın ‘teknoloji’ algısını güçlendirmeye yönelik bir şemsiyede toplanmasına ve araçların teknolojiyi sergileyen duruşlarındaki detaylara dikkat çekilmesine karar verildi.

Kampanyanın amacı: Amaç Fiesta’nın sınıfında fark yaratan teknolojik özelliklerini daha iyi vurgulamak; markanın teknoloji algısını pekiştirmek; markanın, hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap verebilen pratik ve inovatif çözümler üretebildiğini tüketiciye doğru bir iletişim yönetimiyle anlatabilmekti. 

Hedef kitle: 18-35 yaşlarındaki müzik sever, stil sahibi, teknoloji takipçisi kadın ve erkekler

Yaratıcı strateji: Ford Fiesta’nın USB ile müzik bağlantısı özelliğinden yola çıkarak hedef kitlenin ilgi alanları ve özellikleri ön planda tutularak onları yakalayabilecek bir dijital çalışma yapıldı.

Hedef kitlenin sıklıkla ziyaret ettiği haber sitesi üzerinde yapılan çalışma ile kullanıcılara güzel bir deneyim yaşatarak mesaj doğru yoldan vermiş olundu. 

Uygulama: Bir haber sitesinde, yepyeni bir teknolojiyle üretilmiş olan USB cihaza ait bir advertorial oluşturuldu. Advertorial’ın görselinde bir USB cihaz yer alıyordu. Advertorial içinde ise bu teknolojinin hemen o anda denenebiliyor olduğu belirtildi ve okuyucu bir Call to Action ile teknolojiyi denemeye davet edildi.

Aynı sayfa içerisinde Fiesta USB özelliğinden bahseden bir de 300x250 banner yer alıyordu.  

Kullanıcı, advertorial’da yer alan CTA’ya tıkladığında görseldeki USB, Fiesta USB özelliğinden bahseden banner'da yer alan USB yerleştirme alanına giriyor ve müzik başlıyordu.

USB'nin banner üzerindeki alana girmesiyle birlikte, bir anda sayfa üzerinde müzikle aynı ritimde hareket eden bir görsel beliriyor ve bu görsel müziğin bitimine doğru Fiesta’ya dönüşüyordu. Bu noktada  «Müzik arşivinizin tamamına bir saniyede ulaşın.» mesajı ekranda beliriyordu.

Tüketicinin etkileşime girerek eğlenebileceği bu çalışma ile Fiesta’nın teknolojik özelliklerinden biri olan USB özelliğine vurgu yapıldı.

Sonuç: Bu çalışma ile: Ana sayfadan yönlendirme yapılan Advertorial reklamı 16.974 kez tıklandı ve okundu.

USB, 15.394 kez ise tıklanarak Rich Media etkileşimi gerçekleştirildi.
 
Bu etkileşimle beraber  3.000 tıklanma kazanıldı ve kampanya sayfasına yönlenme sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.fordiary.com/2012/0903_gosteri/icerik/hurriyet_usb/hurriyet_885x650.html