MENÜ

Fluence Viral

Kategori : Viral
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Renault Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi: Renault’un marka algısını yükseltmek.

Kampanyanın amacı: Renault Fluence'ın ATL'de kullanılan baba-kız iletişimini internete farklı bir şekilde taşıyıp sosyal medyada ses çıkararak duyurmak.

Hedef kitle: Başta Renault tüketicileri olmak üzere, tüm sosyal medya kullanıcıları

Yaratıcı strateji: Fluence TV reklamını Türk aile yapısına uyarlansa nasıl olurdu?” sorusundan yola çıkılarak reklamın tam 4 farklı “parodi” versiyonu üretildi.

Uygulama: Global reklamdaki Fransız babanın ve kızın Türk olması durumunda verebilecekleri tepkiler üzerinden 4 adet viral video varyasyonu hazırlandı. ATL’de kullanılan uluslararası bir reklamı yerelleştirerek oluşturulan mizahi bakış açısı, ülkemizde sosyal medyada üretilen içerikle paralellikler gösteriyordu. Bu sayede kullanıcıların ilgisini çeken ve çokça paylaşılan viral videolar üretilmiş oldu. Renault tüketicilerin gözünde kendini tiye alabilen, cesur bir marka olarak yeniden konumlandı.

Sonuç: Videolar sosyal ağlarda ve diğer internet mecralarında tam anlamıyla viral şekilde yayıldı. Popüler siteler üzerinde 689.984 kez izlendi. Facebook’ta ortalama 5 saniyede bir paylaşılarak 2.1 milyon kişiye ulaştı. Tüm mecralarda toplam 9 milyon kişiye ulaşan Fluence viral’leri aynı zamanda yüksek izlenme oranlarına sahip TV kanallarında “Türkler Renault reklamında oynarsa” başlığıyla yer aldı. Renault tüketicilerin gözünde kendini ti’ye alabilen, cesur bir marka olarak yeniden konumlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://awards.41-29.com/tr/renault/fluence