MENÜ

Garanti Bankası Arama Motoru Reklamcılığı Stratejisi

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : PING

Pazarlama hedefi: Google reklamlarından gerçekleşen Şubesiz Bankacılık işlem hacminin ve ürün satış adedinin arttırılması hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Dijital medya kullanımları ile sürekli ilkleri gerçekleştirme hedefi olan Garanti Bankası, 2012 yılında da Google Adwords’e planlarında önemli bir pay ayırırken, kredi, İnternet Şubesi ve e-Vadeli özelinde hazırlanan strateji ile Google Adwords’ün bütün ürünleri kullanılmıştır. 

Hedef kitle: İnternet bankacılığını kullanan herkes ?

Yaratıcı strateji: Arama Motoru sonuçları için 40’ın üzerinde kampanya, 300’ün üzerinde reklam grubu, kullanıcının yaptığı arama terimine özel hazırlanan 1.500’ün üzerinde reklam metini, 20.000’in üzerinde anahtar kelime yönetilmiştir. Hesapların optimizasyonu için düzenli olarak günlük, haftalık ve aylık raporlar çıkarılarak kelime ve metinler üzerinde anlık aksiyonlar alınmıştır. Bu kampanyalar genelinde yıl boyunca 45.000’in üzerinde optimizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu optimizasyonların bir kısmı; yayın saatleri özelinde teklif yönetimi, 20.000’in üzerindeki her bir kelime özelinde kalite puanı ve rekabet değerlendirilerek teklif belirlenmesi, en başarılı reklam metinlerinin analizi, aynı kampanyaların farklı özellikler ile deneyimlenmesi ve gösterdiği sonuçlara göre aksiyonların alınması, alakasız reklam gösterimini engelleyen 100.000’in üzerindeki negatif anahtar kelimenin eklenmesidir.

 

Uygulama:   Google 2012 yılında Video Remarketing ürününü hayata geçirdi. Youtube kanalında kullanıcıların aldığı aksiyonlara gore reklam yayını yapabilme imkanı sağlayan bu kullanımı Türkiye pazarında ilk kullanan marka yine Garanti Bankası olmuştur.

Google Adwords’ün yeni ürünü olan Remarketing for Search’ü Finans sektöründe ilk kullanan reklamveren olan Garanti Bankası,  40’ın üzerinde farklı kullanıcı kombinasyonları ile kişiye özelleştirilmiş arama sonucu yayınları yapmıştır.

Google Görüntülü Reklam Ağı reklamlarında, yine bütün ürünler aktif bir şekilde kullanılmıştır. 3 temel ürün özelinde 20’nin üzerinde kampanya, 3.500’ün üzerinde kreatif kullanılmıştır.

Oluşturulan 75’in üzerindeki remarketing kombinasyonları ile Google Display Ağı üzerinde kişiselleştirilmiş görsel ve metin reklam yayınları yapılmıştır.

Google’ın Contextual Targeting ( içerik ağında anahtar kelime hedefleme ) ürünü ile kullanıcıların site üzerinde aldığı aksiyonlar kombinlenerek 20’nin üzerindeki reklam grubu oluşturulmuş ve kullanıcılara ilgili içerikle benzer görsel ve metin reklam gösterimi yapılmıştır.

Kullanıcıların ilgi alanına göre hedefleme yapma imkanı tanıyan ICM ( Interest Category Marketing ) yöntemi ile 60’ın üzerinde farklı ilgi alanına özel görsel reklamlar hazırlanmış ve kullanıcılara ilgi alanı özelinde reklam yayını yapılmıştır.

Mobil platformda 10’un üzerinde farklı kampanya ile kullanıcılara yine anında ulaşmayı hedefledi. Bu doğrultuda kullanıcıları en doğru sayfaya yönlendirecek kelime ve metin seçimleri yanında, kullanıcılara işlem yapmalarında kolaylık sağlayacak mobil aplikasyonların indirilmesine yönelik Click-to-Download özellikli arama motoru sonuç yayınları, Mobil uygulamalarda ve Mobil sitelerde görsel reklam yayınları yapılmıştır.   

Sonuç: Global Mixx Awards 2012 ödülleri “Arama Motoru Kampanyası” kategorisinde Amerika dışından finale kalan tek marka Garanti Bankası olmuştur.

24 Nisan 2012 tarihinde Google Adwords Türkiye “Bir Başarı Hikayesi : Garanti Bankası” isimli makaleyi yayınlamıştır.

Kampanya iletişiminin ölçümlenmesine oldukça önem veren Garanti Bankası, Google’ın araçlarına ek olarak farklı ölçümleme ve analiz araçları da kullanmaktadır. Kullanıcıların AdWords reklamına tıklayarak web sitesinde ilgili sayfaya gelmeleri, başvuru formlarını tamamlayıp, şubede ıslak imza vererek kredi kullanmalarına kadar devam eden süreci baştan sona ölçümlediğimiz bu kampanyalar sonucunda 2012 yılında 2011 yılına oranla;

·         Kredi kullandırma adedi %46 artarken, kredi kullandırma maliyeti %21 oranında azalmıştır.

·         İnternet Şubesi login adedi  %27 artarken, login maliyeti %70 oranında azalmıştır.

·        İnternet Şubesi parola alma adedi %76 artarken, parola alma maliyeti %81 oranında azalmıştır.

·         İnternet Şubesi’ne özel mevduat ürünü e-Vadeli hesap açılışı %58 artarken, e-Vadeli hesap açılış maliyeti %78 azalmıştır.

·         Remarketing, Contextual ve ICM kullanımlarında yapılan bu yenilik ve geliştirmeler ile display platformda dönüşüm maliyeti %81 oranında azalmıştır.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.ping.com.tr/iabmixx/garanti