MENÜ

Garanti Link

Kategori : Ürün Lansmanı
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Garanti Bankası

Pazarlama hedefi: Günümüzde sosyal mecralar (özellikle Facebook) üzerinden ulaşılabilen kullanıcı datası, müşteri özelinde pazarlama iletişimi yapmak adına hayli önemli. Bu doğrultuda Kasım 2012 tarihinde müşterilerin sosyal medya hesapları ile kredi kartlarını eşleştirdikleri (Link’ledikleri) “Garanti Link” programı hayata geçirildi. Program, kullanıcıların http://link.garanti.com.tr üzerinden sosyal medya hesapları ile kredi kartlarını bir kez Link’ledikten sonra, ilgili sosyal mecraları kullanarak istedikleri kampanyalara katılabilecekleri şekilde tasarlandı.

Kampanyanın amacı:  Amaç, müşterilerin sosyal medya hesaplarını kullanarak bir kart kampanyasından faydalanmalarını sağlamaktı.

Hedef kitle: 18 yaş üstü bütün sosyal medya kullanıcılarını hedefleyerek, sosyal medyanın Türkiye’deki kullanıcı adedi gücünden yararlanıldı.

Yaratıcı strateji: Garanti Link programı bu açıdan Türkiye’de bir ilk oldu. Garanti Link programı ile bankanın yenilikçi yüzünü, sosyal medyada bir kez daha kanıtlanmış oldu. Ülkemizdeki internet kullanıcılarının hatırı sayılır bir çoğunluğunun Facebook hesabı olduğu düşünüldüğünde, bu platformun “Garanti Link” kurgusu için oldukça uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte kullanıcı sayısı yükselmekte olan Twitter mecrası da kurguya dahil edildi. Bu iki popüler sosyal medya platformu ile Garanti Link kullanıcılarına, bulundukları sosyal platformu terk etmeden, ilgilendikleri kampanyalara katılmaları sağlandı. Böylelikle biz banka olarak sosyal CRM datasını güçlendirerek müşterileri daha iyi tanıma fırsatı bulurken, müşteriler de kendilerine özel fırsatlardan yararlanma şansı buldular. Garanti Bankası’nın nihai hedefi, bütün müşterilerin ilgili verilerine ulaşarak, kendilerine özel fırsatlar sunmaktı.

Uygulama: Müşterilerin kredi kartları ile sosyal medya hesaplarını Link’lemeleri için geliştirilen http://link.garanti.com.tr mikro sitesi ve Facebook üzerinden kampanya eklenmesini için geliştirilen www.facebook.com/garanti altındaki Facebook uygulaması, responsive design tekniği ile üretildi ve kullanıcılara her türlü cihazda erişim kolaylığı sağlandı. Böylelikle sosyal medya kullanımının büyük ölçüde mobile kaydığı günümüzde, kullanıcıların uygulamaya erişimleri kolaylaştırıldı. Twitter’da oluşturulan dinleme mekanizmasıyla da kullanıcılara sadece bir hashtag kullandırarak istedikleri kampanyaya katılmaları sağlandı. Sürecin kolaylığı program hedeflerine de yansıdı ve kısa sürede ulaşılan müşteriler hakkındaki sosyal veriler, müşteri numaraları ile birlikte tutulmaya başlandı. Kurgu Türkiye’de bir ilk olduğu için, sorun yaşayan kullanıcılar ile yakından ilgilenerek, soru ve sorunlarına anında cevap verildi. Bu doğrultuda program hakkındaki negatif geri bildirimleri minimumda tutarken, “Link işlemi” algısının doğru bir şekilde yayılması sağlandı. Şu anda Türkiye’de sosyal medya alanında tek olan bu kurgu için geliştirilen ve geliştirilmekte olan stratejinin bir benzeri bulunmuyor. Bu kurgu için uygulanan iletişim modeli de yine kendine özgü. Müşterilerden aksiyon almaları istenen bir Link işlemi ve bunun doğrultusunda bir kampanyaya katılma işlemi olduğu için, iletişim bütçesinin çoğunluk bir bölümü interaktif bir model için ayrıldı.

Sonuç: İş modeli “maksimum adette müşteri verisine ulaşmak” olarak kurulduğu için, pazarlama stratejisi de bu doğrultuda hazırlandı. Pazarlama iletişim süreçleri kampanyalar özelinde değişse de, tekil Link adetlerinin belirli bir trendde artış göstermesi Garanti Bankası tarafından asıl hedef olarak belirlendi. Bu doğrultuda belirlenen hedeflere ulaşıldı. Banka hedeflerine ulaşabilmek adına devreye alınan kampanyalar ile müşterilere, diğer banka kanallarından ulaşamayacakları fırsatlar sosyal medya üzerinden sunuldu. Bu alternatif kanallardaki kurgular kampanyalar ile müşteriler yenilikçi bir projenin de bir parçası olmuş oldular. Bununla birlikte bu süreç, Garanti Bankası’nın sektörün bütün alanlarında öncü marka olduğu algısını da kuvvetlendirdi. Garanti Bankası’nın, alternatif dağıtım kanallarındaki güçlü duruşu, pazar payı rakamları ile desteklenmekte. Alternatif bir kanal olarak sosyal medyada da takipçi sayısı, müşteri memnuniyeti hizmeti, ürün deneyimi konularıyla birlikte “Garanti Link” programının da hayata geçirilmesi, bankanın hedefleri doğrultusunda markaya somut bir katkı sağladı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://youtu.be/GiV83hNW9LI