MENÜ

Gillette Milliyet Spor Ödülleri

Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : 4129Grey Starcom Sportsnet Milliyet

Pazarlama Hedefi: Gillette ve Milliyet markalarının spora olan desteğini duyurmak, tüketici ile markalı içerik ile etkileşime girerek yilinsporcusu.milliyet.com.tr üzerinden yilin sporcusu oylamasına katılımını sağlamak.

Kampanyanın Amacı: Hedef kitlenin ilgi alanları doğrultusunda tüketici katılımının yüksek seviyede olacağı, sürdürülebilir bir platforma ihtiyaç vardı. Bu duğrultuda Milliyet Spor Ödüllerine 2 senedir Gillette olarak sponsorluğu devam ettirilmekte. Bu çerçevede ‘’Gillette Milliyet Spor Ödüllerinin’’ bilinirliğini arttırmayı ve kullanıcılar ile etkileşimi maksimum seviyeye çekmek hedeflenmekteydi.

Yaratıcı Strateji: Sponsorluktan maksimum verimi almak adına kampanyayı ‘’adayların belirlenmesi’’, ‘’oylama’’ ve ‘’organizasyon’’ olarak 3 faza ayrıldı. Adayların belirlenmesi periyodunu bir teasing periyodu olarak konumlandırarak, kullanıcıların sebepleriyle adaylarlarını paylaşmaları istendi. Oylama periyodunda kullanıcıları bulundukları platformu terk ederek oylama sitesine gelmeye ikna etmek adına 26 farklı platformda birbirinden farklı kurgular yaratıldı. Organizasyon’a ise ekstra erişim elde etmek adına yine dijital mecralardan destek verildi. Böylelikle hem etkileşim, hem de erişimi maksimum seviyeye çıkartarak bir iletişim stratejisini hayata geçirmiş olundu.

Uygulama: Online oyunların içerisinde ödül kurguları yaratarak oyuncuları yilinsporcusu.milliyet.com.tr üzerinden oy kullanmaya ikna edildi. Spor içerikli sitelerde ve aplikasyonlarda Push Notifications/Advertorials/ Native Contents / Announcements kullanımları gerçekleştirildi. Taraftar sitelerinde rekabeti arttıracak doğal içerikler ve facebook sayfalarından paylaşımlar gerçekleştirildi. Milliyet internet sitesinde doğal içerikler ve banner kullanımları gerçekleştirildi. Micro influencerlar üzerinden kendi takipçilerine sosyal medyada iletişim gerçekleştirildi. Ekşi sözlük’te derbi öncesi rekabetten faydalanmak adına konu açıldı ve başlık altında etkileşim sağlandı. Sosyal medya hesapları üzerinden kullanıcıları aksiyona geçirmek adına Facebook’ta ( link ad, canvas) Twitter’da (websitecard, tweet moment) Instagram’da (story ad, video ad, photo ad, video link ad.) post tipleriyle içerikler paylaşıldı. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan geri sayım ve teasing postlarına ek olarak organizasyon günü gerçek zamanlı içerik paylaşımları gerçekleştirildi. Influencer ve ünlü isimlerin paylaşımlarının yanı sıra, Youtube üzerinden gecenin kolaj videosu paylaşılarak ekstra erişim elde edildi.

Sonuç: Bir önceki sene ile aynı bütçenin harcanmasına rağmen oy kullanım sayısı 7 kat arttırılarak, tüm kategorilerde 2,6 milyon oyluk bir katılım sağlandı. (Google Analytics 2017)
26 farklı mecradan yönlenen kullanıcılar ile 1 milyon tekil kişinin üzerinde oylama gerçekleşti ve 433 bin kişi oylama sayfasına kişisel bilgilerini bırakarak çekilişe katıldı. (Google Analytics 2017)
Kafatopu oyununda gerçekleştirilen oyun içi entegrasyon ile 4.1 milyon tekil kişiye ulaşıldı ve 248 bin oyuncu websitesine yönlendirildi. Bu yönlendirmenin sonucunda 71% dönüşüm oranı ile geçtiğimiz sene tüm kampanyada gerçekleşen oyun 1.5 kat fazlasına sadece bu entegrasyon ile ulaştı. (Google Analytics 2017)
Zula oyununda gerçekleştirilen oyun içi entegrasyon ile 397 bin tekil kişiye ulaşıldı ve oylama sayfasına yönlendirdilen kişilerin 38%’i de oy’a dönüştü. (Google Analytics 2017)
Goley ve Wolf Team oyunlarında gerçekleştirilen entegrasyonlar ile toplamda 73 bin tekil kişi oy kullandı. (Google Analytics 2017)
Maçkolik sitesi ve aplikasyonu üzerinden gerçekleştirilen Push Notifications / Advertorials / Native Contents / Announcements’lar ile toplamda 150 bin oy toplandı. (Google Analytics 2017)
Taraftar ve spor içerikli diğer sitelerde oy durumuna ilişkin paylaşımlar ile toplamda 885 bin tekil kişiye erişilerek, taraftarlar arasında oy rekabetinin artması sağlandı. (Google Analytics 2017)
Milliyet ile hazırlanan ortak içerikler ile site üzerinden toplamda alınan oyun 10%’una ulaşıldı. (Google Analytics 2017)
Ödül gecesi Twitter’da 8 saat boyunca trend topic kaldı ve hashtag altında 4.126 içerik paylaşıldı.(Twitter)
GFK araştırmasına göre kampanya döneminde Gillette ‘’akla ilk gelen marka’’ skoru 3 puan artarak tarihinde aldığı en yüksek skora ulaştı.-82% (GFK)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/252905887

Link 2: https://lion.box.com/s/9f8v3y4i2w25ltt93iesx3tfot4vrtei