MENÜ

Gri Koli Bandı ile Sanata Dönüşen Muz

Kategori : Sosyal Medya
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Tekzen Ajans(lar) : Creasoup

Pazarlama hedefi: Marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel müşteriler ile duygusal bağı kuvvetlendirmek.

Kampanyanın amacı: Sansasyonel bir sanat eserinin tüm dünyada konuşulduğu ve sosyal medyanın odağı haline geldiği bir Pazar gününde konuya doğal ve eğlenceli bir şekilde dahil olmak. Bununla birlikte marka ile birlikte eserde kullanılan ürünü ön plana çıkarmak. Tekzen’in gündemi yakından takip eden modern marka algısını tüketicinin zihnine kazıyarak ihtiyaç duydukları tüm ürünlerin Tekzen’de olduğunu göstermek.

Hedef kitle: Mevcut ve potansiyel Tekzen müşterileri ile birlikte gündemi takip eden diğer tüm internet kullanıcıları.

Yaratıcı strateji: Başka bir sanatçı tarafından yenilen ve duvara koli bandı ile bantlanmış bir muzdan oluşan 120.000 dolar değerindeki bu eserin gizli kahramanı ve aynı zamanda ürün (koli bandı) sarkastik şekilde ön plana çıkarıldı. Takipçilere ve internet kullanıcılarına ‘’Modern sanat eserleri yaratmak için de ihtiyacınız olan her şey Tekzen’de’’ mesajını verilerek eğlenceli şekilde onlarla yakınlık kuruldu. Viral şekilde çok hızlı yayılan gerçek zamanlı sosyal medya postu eşzamanlı olarak dijital dünyadaki web site, mailing ve diğer tüm mecralara, işin dinamiğine uygun ve yaratıcı şekilde şekilde uyarlandı.

Uygulama: Sosyal medya postunun viral şekilde milyonlarca görüntülenmesi ile kampanya dijital dünyaya ve gerçek hayata yayıldı. www.tekzen.com.tr üzerinde gri koli bantlarının yer aldığı bir micro page yaratıldı ve ziyaretçileri buraya yönlendirildi. Sosyal medya postunun ana keyvisual’ına sadık kalarak yaratılan tasarım ile mailingler hazırlandı ve tüketicilere gönderildi. Mağazalarda yer alan bant reyonlarındaki ilanları sosyal medya postundaki ana keyvisual ile güncellendi ve giydirmeler yapıldı. Sanat galerilerinin yer aldığı sokakları eserin replikası ile hackleyerek, QR code aracılığı ile insanların www.tekzen.com.tr’deki gri koli bandı micro page’e yönlendirildi, billboard giydirmeleri gerçekleştirildi.

Sonuç: Globalde Burger King ile birlikte bu iletişimin çok daha geniş kitleler ve markalarca benimsenmesini sağlayan ilk markalar arasında yer aldık.1 kg. muz + 1 koli bandı ile 23.42 TL’ye yaratılan kampanya sonucunda;5.173.728 kişiye erişildi, 142.455 beğeni, 3839 yorum, 31.984 paylaşım alındı. Sosyal medya postu Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden Hürriyet ve Habertürk’te kendine yer buldu. Mediacat, Bigumigu, Marketing Türkiye, Pazarlamasyon gibi önemli reklam bloglarında çıktı ve organik şekilde Ekşi Sözlük’e sıçradı. Bununla birlikte dünyanın önde gelen reklam blogları Ad Age, ads of the world ve adeevee kampanyaya yer verdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/jTeX41N3yz8