MENÜ

Gülümseme Bulaşıcıdır

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Manajans/JWT

Pazarlama hedefi: Marka fikri "Mutlu bir an" olan Ülker, 2012'de yapacağı Ülker Çikolata iletişimi için bir konsept arayışındaydı.

Kampanyanın amacı: Ülker Çikolata ile başlayan "gülümseme"nin kişinin sadece kendisiyle sınırlı kalmadığını, etrafına da mutluluk yaydığını anlatmayı hedefledik. 

Hedef kitle: Hayatının bir bölümünde Ülker’le tanışmış, marka ile anısı olan 7’den 70’e herkes

Yaratıcı strateji: Herkesin hayatının bir bölümünde küçük bir mutluluk anı yaşamasına katkıda bulunmuş, bir tebessüm yaratabilmiş bu marka için fikirleri, çikolatanın mutluluk veren bir ürün olduğu algısından da yola çıkarak "gülümseme" konsepti etrafında kurgulanmaya başlandı. Gülümsemenin doğası itibariyle karşılıklılık arz eden bir fiil olması, bir kişin başlattığında bir diğerinin devam ettirmesi gerçeği kampanya fikrimizi şekillendirdi: "Gülümseme Bulaşıcıdır"

Uygulama: ATL'de "Güle Güle Yiyin" sloganı altında yapılan iletişim, dijital dünyada "Gülümseme Bulaşıcıdır" olarak genişletildi ve ilk gülümsemenin ortaya çıkışı ve yayılmasının hikayesi oluşturulmaya başlandı. Hayali bir kasabada geçen, ilk Ülker Çikolata'nın doğuşunu ve bu çikolatanın tüm kasabayı gülümseten gizli formülü anlatan masalsı film için en uygun anlatım tekniği olan animasyon seçildi. Filmin hazırlığı için kasaba maket olarak inşa edildi, gerçek oyuncular ile fotoğraf çekimi yapıldı ve kolaj tekniğiyle hazırlanan animasyonda kuvvetli bir görsellik elde edilerek filmin izlenirliği güçlendirildi.

Animasyon tekniği kullanılmış ve mecrası da sadece dijital kanallar olarak belirlenmiş bir film için ilk defa bu denli bir yüksek bütçeli yapım denenmişti ve alınan olumlu sonuçlar filmin TV'de de kullanılmasını sağladı.

Sonuç: Video, Youtube, İzlesene, Vidivodo gibi video paylaşım sitelerinde toplamda 2.900.000+ izlenme rakamına ulaştı. Binlerce kullanıcıdan olumlu yorumlar alan video, Ülker Çikolata ile gülümseme arasındaki bağı daha da güçlendirdi. Film tüm dijital kanallarda yayına girdikten sonra Twitter mecrasının da yayılıma etkin bir şekilde katkıda bulunduğu gözlendi ve "Gülümseme Bulaşıcıdır" mottosu medya desteği sona erdikten sonra dahi (çoğu zaman filme de referans verilerek) kullanılmaya devam etti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=E5RusBfYdLI