MENÜ

Hayatım Matematik

Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : HSBC Ajans(lar) : Project House

Pazarlama hedefi: Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olması ve gençlerin de bankalarla ilişkilerinin artması,  tüm kanalları kapsayan ve tüketicilerin tüm bankacılık ihtiyaçlarına cevap verecek bir stratejiyi gerekli kılıyordu.

Kampanyanın amacı: Tüketicilerin tüm bankacılık ihtiyaçlarını karşılayan ve HSBC’nin bütün bankacılık kanallarında geçerli olan ücretsiz bankacılık platformu Büyük Adım lanse edildi. Pazarda benzer bir platformun olmayışından yola çıkılarak HSBC’yi rakiplerinden farklılaştırmak amaçlandı.

Yaratıcı strateji: “HSBC Büyük Adım” lansmanı için onedio.com işbirliği ile bir ilke imza atılarak mecraya özel bir reklam modeli oluşturuldu. Kullanıcılar doğum tarihlerini girerek, doğdukları andan bugüne yaşadıklarıyla ilgili tamamen kişiye özel bir animasyonla karşılaştılar. HSBC’nin “Hayatta her şey matematik değildir ama bazı şeyler kesinlikle öyledir” söylemini, hem matematiğin inkâr edilmediği hem de rakamlarla ölçülemeyecek anılar ele alınarak eğlenceli bir şekilde kullanıcılara deneyimletildi.

Uygulama: Uygulamada geçirilen süre ortalama 02.24 dakika idi ve kullanıcılar ortalama 1 videodan daha fazlasını sonuna kadar izlediler. Bir başka deyişle pek çok kullanıcının oluşturduğu videoyu 1’den fazla izlediği sonucuna ulaşıldı.  %9,78’lik Bounce Rate ise “doğru yaratıcı fikir, doğru mecra ve doğru hedef kitle” üçlüsünün ne denli uyumlu olduğunu kanıtlar nitelikteydi. 7.145 kişi “hayatının matematiğini” paylaşmak için Facebook’u seçerken, 7.005 kişi ise Twitter üzerinden arkadaşları ile paylaşmayı tercih etti. Sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılan videolar ise projeye ayrılan medya bütçesi haricinde toplam 7.560 ekstra izleme rakamına ulaştı.

Proje hayata geçirilirken Türkiye’de ilk kez sosyal medya dışında, başka bir sosyal etkileşimi yüksek site üzerinden video formatında kişiselleştirilmiş bir projeye imza atıldı ve uygulama içerisindeki marka sponsorluğu sadece mesajın verilmek istendiği noktada gösterilerek tüketicilerin rahatsız edilmemesi hedeflendi.  Mobil uyumlu olan proje, onedio.com’un ana ve alt sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanarak tüketicilerin katılımı ve çoklu-cihaz (Cross-device) desteğiyle uygulamayı deneyimlemeleri sağlandı.

Sonuç: Hayatım Matematik uygulamasını deneyimlemek için tıklayan toplam 405.000 tekil kullanıcı, 523.348 kez sayfayı görüntüledi ve 290.000 adedi tekil olmak üzere yaklaşık 320.000 video üretimi gerçekleştirdi. Paylaşılan videolar toplamda 7,600 kere izlendi. Ziyaret/Video dönüşüm rakamı ise %77,8 olarak hesaplandı. KPI rakamları 400.000 tekil kullanıcıya ulaşmakken, proje sonunda hem KPI'ların üzerine çıkıldı ve siteye giren kullanıcıların %80'i siteden video üreterek ayrıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  www.youtube.com/watch?v=LoKc4RDmfao