MENÜ

HPG Türkçe Bebekçe Sözlük

Kategori : Mikrositeler
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Rabarba

Pazarlama hedefi: Yeni yıla herkesin umut dolu bir başlangıç yapması için bebeklerin tatlı gülücüklerinden oluşan bir televizyon reklamını tüm Türkiye’yle paylaşıldı. Mesajı televizyondan iletirken, insanların da yeni yıla dair kendi umut dolu mesajlarını dijital ortamda da paylaşabilmeleri hedeflendi.

Kampanya amacı: Kullanıcıları yeni yıl mesajlarını paylaşabilecekleri dijital bir platform yaratmak amaçlandı.

Hedef kitle: 7’den 70’e tüm internet kullanıcıları

Yaratıcı strateji: Dünya üzerinde sadece bebeklerin konuşabildiği hatta sadece bebeklerin anlayabildiği dünyanın en umut dolu dilini, yani Bebekçe’yi, Türkçe’ye çeviren bir site yapıldı.

Uygulama: Hazırlanan siteye girenler sevdiklerine göndermek üzere yeni yıl mesajlarını yazdı. Ziyaretçilerin yazdıkları bu mesajlar Bebekçe diline çevrilerek birbirinden tatlı bebeklerin konuştuğu videolara alt yazıyla eklendi ve ziyaretçilerin mesajı istedikleri kişiyle paylaşmaları sağlandı. Ziyaretçiler yılbaşı dileklerinin bulunduğu videoları sosyal paylaşım siteleri, e-mail, SMS veya link kopyalama yöntemlerinden istediğiyle paylaşabildiler.

Sonuç: 2 hafta sonunda siteye 350.000’den fazla ziyaretçi geldi ve 25.000 binden fazla video hazırlandı. Bu videolar 27 bin kez paylaşıldı ve proje toplamda 5 milyon kişiye ulaştı. Kısacası, Turkcell’liler Türkiye’nin bebeklerinin verdiği umut dolu mesajlarla yeni yıla “merhaba” dedi. Çünkü Hayat Umudu Paylaşınca Güzel!

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.rabarbarocks.com/contests/mixx/2013/turkce_bebekce_sozluk/