MENÜ

Hürriyet Benim

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Hürriyet Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye'nin en köklü ana akım gazetesi Hürriyet'in marka bilinirlik ve algı değerlerinde yükselme sağlamak. Hürriyet'in yenilikçilik, çok seslilik, doğru haber gibi kritik noktalarda kuruluşundan beri sahiplendiği değerlere olan hassasiyetini yeniden gündeme getirmek. Hürriyet'in okuyucu kitlesini genişletmek.

Kampanyanın amacı:  Türkiye'nin dört bir yanına erişen "Hürriyet"i bireysel özgürlükler platformu olarak konumlamak ve "Hürriyet Benim" şarkısı ile bu duruşu herkesin sahiplenebileceği ve bir parçası olabileceği bir düzlemde gündeme getirmek. 

Hedef kitle: 17 - 45 yaş arasındaki tüm kadın ve erkekler.

Yaratıcı strateji: Bireysel özgürlükleri savunmak, ancak başkalarının özgürlüğünü savunduğun zaman değerlidir ve başkalarının özgürlüğünü savunabilmek için, onların sıkıntılarını anlayabilmek, onlara empati duyabilmek gerekir. Bu empatiyi oluşturmak için tarafsız ve her açıdan eksiksiz bir bilgi kaynağına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda bireysel özgürlüklerin platformu Hürriyet, tarafsız / doğru haberleri ve çok sesli / çok boyutlu yorumlarıyla, insanlara bir ifade alanı sağlar." yaklaşımı benimsenerek, bu platformu dijital ortamda bireylerin bir parçası olabileceği, sahiplenebileceği bir yapıda ortaya koymak hedeflendi.

Uygulama:  

  • Kampanyanın dijital platformunda Hürriyet, tüm Türkiye'yi bu şarkıya katılmaya davet etti.
    - Kampanyanın ana fikri olan bireysel özgürlükleri, bireylerin kendi içlerinden geldiği gibi ifade edebileceği bir yapı ortaya koyuldu.
    Hurriyetbenim.com sitesinden, kişiler, kendi hürriyet cümlelerini kurup, fotoğraflarını ekleyerek, bu şarkının bir parçası olmaya davet edildi.
    - Kullanıcıların kendisinden gelen yeni cümleler her hafta kaydedilerek, klip oluşturmak isteyenlerin kullanımına sunuldu.
    - "Hürriyet Benim" filmi, sosyal medyada konuşulmaya ve paylaşılmaya başlandı. Kullanıcıların katkılarıyla yapılan klipler Twitter'dan #hürriyetbenim hasgtag'iyle paylaşıldı ve dijital dünyanın genelinde aynı hashtag ile ulaşılabilen ve paylaşılabilen bir yapı haline geldi.

Sonuç:

İlk defa bir entegre kampanyada bir TV filminin jingle ve video'suyla birlikte toplamda 13.000'i aşkın farklı varyasyonu yapıldı. Kullanıcılar bireysel özgürlük konusunu içselleştirerek kendi versiyonlarını oluşturma şansına sahip oldu.

Hurriyetbenim.com, 400.000'e yakın ziyaretçi çekti. #hurriyetbenim hashtag'iyle binlerce tweet atıldı. Facebook paylaşımlarıyla birlikte sitenin etki alanı 10.000.000'u buldu. İlk kez bir TV filmiyle yola çıkılarak dijital entegrasyon ile birlikte binlerce farklı film üretildi. En güzel sonuç ise; Türkiye yıllar sonra ilk kez bireysel özgürlüklerini bu kadar cesur bir şekilde ifade edebildi. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://vimeo.com/79291919