MENÜ
23.05.2023

IAB Avrupa AdEx Benchmark 2022 Raporu Dijital Reklamda Güçlü Bir Büyümeyi Ortaya Koyuyor.

IAB Avrupa AdEx Benchmark 2022 Raporu Dijital Reklamda Güçlü Bir Büyümeyi Ortaya Koyuyor.

Türkiye %93,3 ile geçen sene olduğu gibi bu sene de en güçlü toplam büyümeyi gerçekleştirdi.

Avrupa Dijital Reklam Pazarı %9,8 Büyüyerek 86 Milyar Euro’ya Ulaştı.

Görüntülü Reklam, Toplam Yatırımların %50'sini Oluşturuyor.

Dijital reklamcılık ve pazarlama ekosistemi için Avrupa düzeyinde lider sektör birliği olan IAB Avrupa, bugün Madrid'deki Interact 2023 konferansında Avrupa'daki dijital reklam yatırımlarının 2022'de %9,8 artarak 86 milyar €'luk bir pazar değerine ulaştığını duyurdu.

2022 Dijital Reklam Yatırımı

On yedinci yılına giren AdEx Benchmark çalışması, ulusal pazarlar genelinde toplanan verilerle Avrupa'daki reklam yatırımlarına ilişkin çok önemli bir rapordur. IAB Avrupa, 2022 yılı için AdEx Benchmark'ın coğrafi kapsamını Belarus ve Rusya'yı çıkaracak ve Estonya, Letonya ve Litvanya gibi yeni pazarları ekleyecek şekilde değiştirdi; çalışma artık 29 Avrupa pazarını kapsıyor. Bu pazarlar arasında Türkiye %93,3 ile en güçlü toplam büyümeyi elde etti.

Avrupa'daki ekonomik ve siyasi zorluklara rağmen, 2022 yılında dijital reklam pazarına toplam 7,7 milyar Euro eklendi.

IAB Avrupa Baş Ekonomisti Daniel Knapp: "Markalar verimliliklerini artırmak için tüm işletmelerini dijitalleştiriyor ve aynı şekilde reklam bütçelerini de dijitale kaydırıyor. Dolayısıyla, Avrupa'da dijital reklamcılık değişken makro ortama rağmen güçlü bir büyüme kaydetti. Bu durum, ölçülebilirliği ve performansı nedeniyle dijitalin markalar için önemini pekiştiriyor" şeklinde yorum yaptı.

Ses ve Video En Güçlü Büyümeyi Kaydetti

2022 yılında tüm formatlar arasında en büyük büyüme %22,1'lik artışla 0,7 milyar Euro’ya ulaşan Audio’da görüldü. Video da %13,6'lık artışla ve 18,3 milyar Euro'luk yatırım değeriyle önemli bir büyüme kaydetti. Bununla birlikte, görüntülü reklam (Display) %9,5'lik bir artışla 40,1 milyar Euro'ya ulaşırken arama (Search) %10,7'lik bir artışla 37,4 milyar Euro'ya yükseldi.

AdEx Benchmark Çalışması'nın öne çıkan bölümlerini içeren raporu buradan indirebilirsiniz.