MENÜ
30.11.2017

IAB Avrupa AdEx Benchmark Raporuna göre Avrupa’da Dijital Reklamcılık Mobil ve Video’nun önemli katkısıyla büyümeye devam ediyor

IAB Avrupa’nın IHS Markit işbirliğiyle hazırladığı AdEx Benchmark 2017 ilk yarı Raporu yayınlandı. Rapor, Avrupa dijital reklam pazarı değerinin 2017’nin ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,5 büyüyerek 20,2 milyar €’dan 22,2 milyar €’ya ulaştığını ortaya koyuyor.

Rapora göre dijital reklam yatırımlarındaki büyümenin neredeyse tamamı mobilden geliyor. Veriler mobil display’in %45,9 büyürken, masaüstü display’in %1,4 küçüldüğünü; %12,8 büyüyen arama motoru reklamcılığının yanında mobilin %41,4 büyüyerek 7 milyar €’ya ulaştığını ve diğer tüm formatları geride bıraktığını gösteriyor.

Öte yandan online videonun, non-video display’e göre 3,2 kat fazla büyüyerek 1,7 milyar €’ya ulaştığı, toplam display’in %20’si olduğu ve dijitalin diğer medya yatırımları arasındaki öneminin arttığı görülüyor. IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından yayınlanan son Programatik Pazar Büyüklüğü Raporu’nda da yer alan video, %155 büyüyen Programatik Satınalma içinde önemli bir yere sahip.

AdEx Benchmark yarı yıl raporu display reklamcılığın %13,1 büyüyerek %12,8 büyüyen search’ü geride bıraktığını; ancak displayin 8 milyar €’lık hacmiyle toplam online reklamcılığın %37’sini alırken, arama motoru reklamcılığının toplamın %48’ini aldığını ortaya koyuyor. Bölgelere göre değişiklik gösteren display Orta ve Doğu Avrupa’da %16; Batı Avrupa’da %12,6 büyüyor. CEE bölgesi genel olarak dijital yatırımlarda %15,9 büyürken daha olgun bir pazar olan Batı Avrupa’nın büyüme oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşiyor.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan Raporu “Tüketicilerin mobile kaymasıyla pazarlamacıların da hedef kitleleriyle mobil cihazlar üzerinden buluştuğunu görüyoruz.  Geldiğimiz noktada markalar mobilin potansiyelini de keşfederek online videoya yatırımı artırdılar.” şeklinde yorumladı.

IHS Markit Yönetim Kurulu üyesi Daniel Knapp ise “Avrupa’nın istikrarlı makro-ekonomik ortamlarında reklam yatırımları büyümeye devam ediyor. Raporun yansıttığı gibi bazı ülkelerdeki belirsizlik dahi bu büyümeyi engellememiş. Avrupa dijital pazarı 2012’den beri her sene %11,5-13,1 aralığında büyümektedir. Raporun bir başka önemli çıktısı ise, dijital reklamın platform değiştirdiği ve artık post-masaüstü döneme girdiğimizdir.” diyerek görüşlerini paylaştı.