MENÜ

İFTARA SAKLADIK

Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Gerçek Zamanlı Etkileşim
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Tavuk Dünyası Ajans(lar) : Concept Mediacom

Pazarlama Hedefi: Ramazan döneminde düşen satışları artırmak ve tüketici farkındalığı yaratmak.

Kampanyanın Amacı: Tavuk Dünyası'nın Ramazan ayına özel olarak hazırladığı iftar menüsünü lanse etdilmesi. Tavuk Dünyası farkındalığını yaratarak tüketiciyle sıkı bir bağ kurmak ve beğenilerini sağlamak.

Yaratıcı Strateji: Ramazan ayı çoğu insanın oruç tuttuğu, saygı duyulması gereken bir aydı. İftara kadarki dönemde yayınlanan bütün iletişimlerde iştah açıcı lezzetli ürünleri göstermek yerine boş tabak/bardak görselleri kullanıldı. İçinde hiçbir şekilde ürün olmayan bomboş tabakların kahraman olduğu filmler hazırlandı. Bu filmler aracılığıyla Ramazan menüsü tanıtıldı, ürünleri iftara saklandığı anlatıldı. Preroll ve özel sansürlü radyo spotlarıda lezzetden bahsedilen kısımlar kaldırıldı. Bannerları ise orucunu açmış iller lezzetleri görürken, açmayanlar boş tabak/bardağın olduğu görsellerle karşılaştı.

Uygulama: Ramazan dönemi boyunca oruç tutanlara duyulan saygıyı esprili bir dille anlatarak, dolu tabakları #iftarasakladık hashtag'iyle gönüllerde taht kurduk.
- Boş tabaklı/ürünsüz pre-roll videolar hazırlandı.
- İmsak saatine göre kodlanmış olan ve dolu tabak görseliyle değişen "iftarla açılan" banner'lar hazırlandı.
- Yine aynı mantıkla hazırlanan boş ve dolu tabaklı masthead'ler kullanıldı.
- Lezzet sansürlü ve sansürsüz radyo spotlar hazırlandı.

Sonuç: Satış hedefi doğrultusunda bir önceki aya göre %15 artış yakalandı. Filmler 500.000'den fazla görüntülenme aldı, sosyal medya üzerinden milyonlarca kişiye ulaştı. İftarda açılan banner ise 1.500.000'den fazla görüntülendi. Facebook hesabının trafiği bir önceki aya göre %1507, Twitter hesabının trafiği %138, Instagram hesabının trafiği de %108 arttı. Bir önceki aya göre pozitif konuşulma oranı %241 artarak 1168'den, 4.922'ye yükseldi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/252767769